Menu
Dzisiaj jest: 18 Październik 2019    |    Imieniny obchodzą: Juliana, Łukasza, Bogumiła
plus brzozow
reklama

AniKa Dąbrowska - Oddycham Chwilą

Admin

Admin

URL strony: http://www.brzozowiana.pl

Węgry w brzozowskim Muzeum Regionalnym

      15 października, w Muzeum Regionalnym w Brzozowie miało miejsce inauguracyjne, pierwsze Brzozowskie Spotkanie Podróżnicze, którego tematem przewodnim były Węgry. Impreza wpisuje się w cykl przedsięwzięć zatytułowanych „Jesienne wieczory w muzeum”. Węgry to nie tylko gulasz, papryka, wino, baseny termalne, Budapeszt czy Balaton, Węgry to także wbrew pozorom wiele tajemnic i egzotyki… Kraj ten niby jest Polakom bliski geograficznie i historycznie, a w rzeczywistości jednak niezbyt dobrze znany. Swego czasu Czesław Miłosz napisał: „Polacy, gdziekolwiek mieszkają i jakimkolwiek hołdują poglądom, mają tradycyjną miłość do Węgrów, ale o Węgrzech nie wiedzą prawie nic. Odnosi się to nie tylko do odległej przeszłości tego kraju (…) ale również do przeszłości bliskiej i teraźniejszej”. Przybyli na spotkanie miłośnicy podróży i brzozowskiego muzeum mieli okazję m.in. odkryć sekrety jakże ciekawej węgierskiej historii (w tym węgierskie traumy z przeszłości: bitwa na polach Mohi – 1241 r., bitwa pod Mohaczem – 1526 r. oraz traktat w Trianon – 1920 r.), poznać związki między Polską a Węgrami, a także zawiłości języka Madziarów, usłyszeć o najsłynniejszych węgierskich winach, czyli tokajach, na czele ze znakomitym aszu czy dowiedzieć się, co kryje się pod takimi terminami jak: turul, mangalica i czikos, które zawarte zostały w tytule spotkania. O nieznanych obliczach państwa naszych bratanków opowiadał Mateusz Podkul – przewodnik beskidzki, pilot wycieczek, pracownik Muzeum Regionalnego w Brzozowie, a także miłośnik Węgier. Wcześniej inaugurując spotkanie dyrektor muzeum Agnieszka Adamska powitała przybyłych gości, a także przybliżyła postać prelegenta. Po prelekcji i uczcie duchowej przyszła pora na ucztę kulinarną przygotowaną przez pracowniczki brzozowskiego muzeum: Barbarę Augustyn, Jolantę Florek, Barbarę Gładysz, Marzenę Kędrę, Brygidę Kułak i Monikę Sowińską. Nie zabrakło przekąsek i specjałów kojarzących się z krajem „bratanków”: papryki, salami, sera żółtego, winogron oraz wina tokajskiego.

(MWP)

Fot. Marzena Kędra

Nowa pozycja wydawnicza dla regionalisty. Gmina Nozdrzec. Przewodnik

       Do grona przewodników i informatorów trakujących o regionie brzozowskim na Podkarpaciu dołączyła nowa pozycja „Gmina Nozdrzec. Przewodnik”

      Jest to małe vademecum o gminie. Cześć wstępna zawiera krótkie informacje o Powiecie Brzozowskim oraz gminach powiatu, których siedziby znajdują się w miejscowościach: Brzozów (miasto i gmina), Domaradz, Dydnia, Haczów i Jasienica Rosielna. Każda z miejscowości opisywanej gminy Nozdrzec, ma tu swoją historię. Proporcjonalnie do minionych czasów poświęcono miejsca współczesności, po dzień dzisiejszy niemalże. Mamy więc sporo o kulturze, w tym ludowej, życiu codziennym, organizacjach działających w środowisku oraz krajoznawstwu w szerokim rozumieniu. Całość jest bogato ilustrowana. Ważnym uzupełnieniem są liczne mapki terenu.  Cenna informacja użytkowa z aktualnymi danymi dotyczącymi np. możliwości noclegowych. Wszystko zawarto na 135 stronach.

Publikacja opracowana została przez Stowarzyszenie przy Zespole Szkół  w Nozdrzcu, będąc współfinansowaną ze  środków Unii Europejskiej w ramach Działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

       Warto przypomnieć, że miesiąc temu pisaliśmy o „Kulinarnych wędrówkach po Gminie Nozdrzec”, także niezwykle cennej pozycji, szczególnie dla smakoszów regionalnych smaków. Zamieszczone tam przepisy potraw wykonywanych przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z gminy, bywalcy imprez regionalnych w gminie nie raz mieli okazję smakować. (inf. wł.)

Obie pozycje można pobrać także w formie elektronicznej ze strony UG Nozdrzec

 http://gok-nozdrzec.pl/wp-content/uploads/2019/09/kgw-gmina-nozdrzec-www.pdf

https://nozdrzec.pl/publikacja-gmina-nozdrzec-przewodnik/

Brzozów-Zagórz „Warsztaty wypowiedzi” Stowarzyszenia Przestrzeń Twórcza

       „Warsztaty wypowiedzi” to autorski projekt członków Stowarzyszenie Przestrzeń Twórcza. Odbyły się we wrześniu i październiku w Brzozowskim Domu Kultury oraz w Restauracji nad Osławą w Zagórzu. W warsztatach uczestniczyły dwie grupy osób. Dla każdej z grup przygotowano po dwa spotkania warsztatowe. Warsztaty poprowadził Maciej Patronik , aktor, reżyser, filolog, producent filmowy i teatralny.

       Uczestników brzozowskiej edycji warsztatów przywitała Monika Koszela, która opowiedziała o działalności Stowarzyszenia. Następnie opiekę nad grupą przejęła Magdalena Korona. Podczas spotkania odwiedziła nas Aleksandra Haudek prezes Stowarzyszenia Grupa Dobra Myśl –naszego partnera projektowego, radna gminna. Powiedziała kilka słów na temat ciekawej i twórczej współpracy obydwu Stowarzyszeń W Zagórzu prezentacją Stowarzyszenia Przestrzeń Twórcza i koordynacją projektu zajęła się Aneta Masłyk - prezes Stowarzyszenia. Podczas warsztatów, prowadzący Maciej Patronik korzystał z narzędzi stosowanych w teatrze. W ćwiczeniach, które moderował pozostawiał dużo swobody uczestnikom, jednocześnie motywując do twórczej pracy i odwagi w kreowaniu postaci i postawionych przed nimi zadań. Za pomocą ćwiczeń zaproponowanych przez prowadzącego, uczestnicy wchodzili w interakcje ze sobą. Przyjmowali różne role, od bardzo aktywnego uczestnictwa do obserwatora, który z tej perspektywy mógł wyciągać ciekawe wnioski. Uczestnicy poznali sposoby radzenia sobie ze stresem podczas publicznego wypowiadania się. Mogli dowiedzieć się jakie techniki pozwalają kontrolować wypowiedź, gestykulację. Były to warsztaty poznawania siebie, swoich mocnych stron, otwierania się na innych ludzi. Skąd zrodził się pomysł na takie warsztaty? Z własnego doświadczenia, z obserwacji otoczenia, ludzi. Od różnych osób pozyskaliśmy informacje o ich trudnościach związanych z koniecznością chociażby krótkiej wypowiedzi na forum publicznym, nawet podczas formalnych spotkań w mniejszym gronie. Zdarza się, iż nie potrafimy zaprezentować siebie, swoich dokonań i umiejętności, np. podczas rozmów rekrutacyjnych. Nieodpowiednia komunikacja często jest powodem konfliktów. Boimy się dopytać podczas spotkania i robimy coś w niewłaściwy sposób lub niewłaściwie przekazujemy informacje dalej. Uczestnicy „Warsztatów Wypowiedzi” z wielkim zaangażowaniem brali udział we wszystkich ćwiczeniach, wnosząc w nie kreatywność, własne spostrzeżenia i uwagi. W pracę nad projektem zaangażował się zespół ludzi w składzie: Maciej Patronik, Aneta Masłyk, Magdalena Korona, Monika Koszela, Katarzyna Brodzicka, Agnieszka Gargasz, Maciej Haudek. Naszym partnerom projektowy: Brzozowski Dom Kultury , Grupa DOBRA MYŚL, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Brzozowie, dziękujemy za wsparcie techniczne, logistyczne, organizacyjne i każde inne. Projekt mógł być zrealizowany dzięki środkom finansowym przekazanym przez Operatora Programu Grantowego w ramach projektu „Podkarpacki Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej”, realizowanego w ramach Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Magdalena Korona

fot w galerii: M. Korona i  A. Masłyk

Dobre praktyki – nowe inspiracje, czyli wizyta studyjna w Brzozowie

       12 października. na zaproszenie Stowarzyszenia Ludzi Twórczych przyjechała do Brzozowa 20 osobowa grupa osób zrzeszona w Stowarzyszeniu Górali Popradzkich w Starym Sączu wraz z Wiceburmistrzem Kazimierzem Gizickim.

Nasze Stowarzyszenie uczestniczyło w sierpniu br. w Starosądeckim Jarmarku Rzemiosła, gdzie otrzymaliśmy wyróżnienie za „utrzymywanie i rozwijanie tradycji i wartości rzemiosła, rękodzieła ludowego oraz pielęgnowanie tożsamości lokalnej”(dofinansowanie na ten wyjazd otrzymaliśmy z Powiatu Brzozowskiego).

Nasze rękodzieło wzbudziło ogromne zainteresowanie zwiedzających (było ponad 120 międzynarodowych stoisk wystawienniczych ) oraz Władz Starego Sącza. W trakcie imprezy wymieniliśmy kontakty z organizacjami pozarządowymi i zaprosiliśmy do odwiedzenia naszego Regionu. Spotkania tego typu są szansą na rozwój współpracy nie tylko pomiędzy organizacjami, ale również między miastami, co może zaowocować wspólnymi projektami, wydarzeniami kulturalnymi, sportowymi, itp.

Wizyta organizacji pozarządowej rozpoczęła się od spotkania w Szkole Podstawowej nr 1 im. Władysława Szafera, które otworzył Burmistrz Brzozowa Pan Szymon Stapiński. Goście obejrzeli film promujący nasz piękny Region, otrzymali materiały promocyjne naszej gminy. W trakcie spotkania nasi członkowie przedstawili gościom swoje pasje, talenty, gdyż w Starym Sączu była nas niewielka grupa.

Uczestnicząc w dobrze zaplanowanej wizycie studyjnej w Brzozowie, Mieszkańcy Starego Sącza mieli możliwość zwiedzenia Bazyliki Mniejszej wraz z przewodnikiem Panem Stefanem Czarneckim – emerytowanym nauczycielem historii, który również wcześniej współpracował z nami w wydarzeniu w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Następnie pokazaliśmy gościom Muzeum Regionalne im. Adama Fastnachta, po którym oprowadziła nas Pani Agnieszka Adamska.

Wizyta studyjna to, w najprostszej wersji, odwiedziny w organizacji, instytucji lub miejscu, które chcemy bliżej poznać, by zrozumieć jego sposób funkcjonowania i ofertę. Wizyta w naszym mieście miała służyć, przede wszystkim poznaniu działań doświadczonej organizacji, zwiedzeniu miasta i okolic oraz wymianie doświadczeń.

Nasze Stowarzyszenie posiada otwartość do dzielenia się swoim doświadczeniem, bo łączy nas pasja. To także organizacja, która umie patrzeć na siebie całościowo: nie zatrzymuje się tylko na ideach, to organizacja wiarygodna, pracująca na swój pozytywny wizerunek w społeczeństwie. I zawsze pamięta, jaki jest jej główny cel działania. Wielką zaletą naszej organizacji jest też umiejętność budowania relacji lokalnych, tworzenia środowiska wokół pomysłu, skupiania uwagi społecznej. Potrafimy uruchomić mechanizmy wzajemnej pomocy, które powodują, że całkowity „zysk - rezultat” działań jest czasem dużo większy, niż pierwotnie planowany. Umiemy obudzić i wykorzystać potencjał ludzkiej chęci pomocy

innym, dzięki swojej autentyczności i gromadzonemu w społeczeństwie kapitałowi zaufania, ale też dzięki swojej kreatywności. Podsumowując, wizyta była bardzo owocna i pokazała, że przy odrobinie determinacji można przyciągać turystów, taka też jest m.in. rola naszego Stowarzyszenia.

Korzystając okazji chcielibyśmy podziękować Panu Burmistrzowi za pomoc w zorganizowaniu tego wydarzenia.

Małgorzata Chmiel

Prezes Stowarzyszenia Ludzi Twórczych w Brzozowie

Gmina Brzozów

 • Brzozów
 • Górki
 • Grabownica Starzeńska
 • Humniska
 • Przysietnica
 • Stara Wieś
 • Turze Pole
 • Zmiennica
 •  

Gmina Domaradz

 • Domaradz 
 • Barycz
 • Golcowa

Gmina Dydnia

 • Dydnia
 • Grabówka
 • Hroszówka
 • Jabłonka
 • Jabłonica Ruska
 • Końskie
 • Krzemienna
 • Krzywe
 • Niebocko
 • Niewistka
 • Obarzym
 • Temeszów
 • Ulucz
 • Witryłów
 • Wydrna

Gmina Haczów

 • Buków
 • Haczów
 • Jabłonica Polska
 • Jasionów
 • Malinówka
 • Trześniów
 • Wzdów

Gmina Jasienica Rosielna

 • Jasienica Rosielna
 • Blizne
 • Orzechówka
 • Wola Jasienicka
 •  

Gmina Nozdrzec

 • Nozdrzec
 • Hłudno
 • Huta Poręby
 • Izdebki
 • Siedliska
 • Wara
 • Wesoła
 • Wołodź

Gmina Dynów

 • Dynów
 • Bachórz
 • Dąbrówka Starzeńska
 • Dylągówka
 • Harta
 • Laskówka
 • Łubno
 • Pawłokoma
 • Ulanica
 • Wyręby
 •  

Powiat

 • Warto zobaczyć
 • Inne zdjęcia
 • Regionalne