Menu
Dzisiaj jest: 3 Grudzień 2023    |    Imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery

przedzimowo

Jabłonka. Dzień Patrona Szkoły Podstawowej

fot. arch. UG Dydnia fot. arch. UG Dydnia

    „Świętość stanowi kres drogi nawrócenia, ponieważ „nie jest ono celem samo w sobie, ale jest raczej pielgrzymowaniem do Boga, który jest święty. Być świętym znaczy naśladować Boga i sławić Jego imię w dziełach, których dokonujemy w naszym życiu ".

/Jan Paweł II/

    „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie” to hasło XIV Dnia Papieskiego, który przeżywaliśmy 12 października. Dzień Papieski obchodzimy od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, czyli 16 października. Dla Szkoły Podstawowej w Jabłonce właśnie ta data stała się wyjątkowa – jest to Dzień Patrona Szkoły. Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od zapalenia zniczy i złożenia kwiatów u stóp Jana Pawła II – przy pomniku. W uroczystej procesji udaliśmy się następnie do kościoła, gdzie pod przewodnictwem ks. Proboszcza Bogusława Zajdla i ks. Mirosława Wójcika, uczestniczyliśmy we Mszy Świętej.

    Dalsze uroczystości odbyły się w szkole. Swoją obecnością zaszczycili nas: Jerzy F. Adamski - Wójt Gminy Dydnia, Piotr Szul - Przewodniczący Rady Gminy, przedstawiciele Muzeum Historycznego w Sanoku Andrzej Romaniak i Artur Olechniewicz, ks. Proboszcz Bogusław Zajdel, Państwo dyrektorzy szkół i przedszkoli naszej Gminy, Jacek Adamski – dyrektor GOK-u, prezes OSP – Pan Stanisław Myćka

    Obchody Dnia Patrona Szkoły rozpoczęliśmy już 10 października, przeprowadzając VIII Gminny Konkurs Wiedzy o życiu Jana Pawła II. Tegoroczny konkurs odbył się pod hasłem: „Jan Paweł II  – Świętymi Bądźcie”. Nad jego organizacją czuwali Pani Jolanta Dąbrowiecka i ks. Proboszcz Bogusław Zajdel. W konkursie wzięło udział 13 uczestników ze szkół podstawowych naszej gminy. Oto nasi laureaci:

1. Monika Grudz – SP - Grabówka; 2.Paulina Wójtowicz – SP Wydrna; 3. Konrad Bizoń – SP - Grabówka. Nagrody laureatom  wręczył Pan Wójt, który gorąco pogratulował wiedzy zwycięzcom. 

Tradycją naszej szkoły stało się, że w tym niezwykłym dniu wręczamy honorowe medale osobom, które obdarowują szkołę swoim czasem, siłą, energią, dobrym gestem. Wspierają naszą działalność. Wszystko, co czynimy w życiu zostawia jakiś ślad. „Wykreślić ze świata przyjaźń, to jakby zgasić słońce na niebie, gdyż niczym lepszym ani piękniejszym nie obdarował nas Bóg”(Cyceron).

    Pamiątkowe medale „Przyjaciel szkoły” wręczamy już 9 raz. W tym roku Rada Rodziców i Rada Pedagogiczna postanowiły wyróżnić tym honorowym odznaczeniem: Andrzeja Romaniaka i Artura Olechniewicza, którzy bardzo nam pomogli w tworzeniu szkolnego muzeum Jana Pawła II. Następne medale otrzymali Rodzice, którzy nie szczędzą swego czasu, sił, są zaangażowani w życie naszej szkoły: Państwo Maria i Stanisław Pietrykowie, Grażyna Nieznańska, Łucja Wojnar. Medale wręczyły Pani Dyrektor szkoły – Zuzanna Dmitrzak oraz Przewodnicząca Rady Rodziców – Ewa Dmitrzak.

    W tym szczególnym dla szkoły dniu gorące słowa podziękowania Pani Dyrektor  w imieniu własnym, grona pedagogicznego, rady rodziców i wszystkich uczniów skierowała do Pana Wójta Jerzego Adamskiego. „Spotkać ludzi, którzy podobnie odbierają świat, dostrzegają potrzeby innych, potrafią i chcą pomóc to –jak mówi Cyceron – największe szczęście na ziemi. Przez ostatni okres dużo się w naszej szkole i wokół niej działo. Przeżyliśmy wiele uroczystości związanych z kanonizacją Jana Pawła II. W czasie wakacji dokładnie 22 lipca wraz z Panem Wójtem i ks. Proboszczem uczestniczyłam we Lwowie w spotkaniu z arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim, który był sekretarzem Jana Pawła II. Ks. Arcybiskup ofiarował nam cenne pamiątki związane z naszym patronem, obiecał tez odwiedzić naszą parafię i szkołę.

Pan Wójt był inicjatorem spotkania w naszej szkole z ks. Profesorem Markiem Inglotem, który jest dyrektorem Rzymskiego Archiwum Towarzystwa Jezusowego. Ostatnio otrzymaliśmy od Pana Wójta piękna kolekcję książek – albumów z fotografiami papieskiego fotografa Adama Bujaka. Książki z dedykacja dla naszej szkoły można zobaczyć na wystawie na korytarzu obok popiersia Jana Pawła II. Wzbogacamy się duchowo, pięknieje tez nasze otoczenie – odnowiona elewacja szkoły, plac zabaw – za wszystko Panie Wójcie serdecznie dziękujemy.

    Następnym punktem spotkania był występ młodzieży przygotowany pod kierunkiem Pani Zofii Pajęckiej i Dariusza Klimowicza. Wraz z młodzieżą przenieśliśmy się w niezwykły świat – w Niebie spotkaliśmy Jana Pawła II, który wraz z Jezusem i Najświętszą Maryją Panną obserwowali naszą Ziemię, ludzi modlących się do Jana Pawła II.

    Na zakończenie  uroczystości posłuchajmy, co o świętości mówił Patron naszej szkoły Św. Jan Paweł II w Orędziach na Światowe Dni Młodzieży

Młodzi, nie lękajcie się świętości! Wzbijajcie się na wysokie szczyty, bądźcie pośród tych, którzy pragną osiągnąć cele godne synów Bożych. Bóg […] pragnie, aby wszyscy byli święci! Młodzi Przyjaciele, miejcie świętą ambicję być świętymi, tak jak On jest święty! Czy dziś można być świętym? Gdybyśmy mieli liczyć wyłącznie na ludzkie siły, cel ten rzeczywiście zdawałby się nieosiągalny. Tak jak sól nadaje smak pożywieniu i jak światło oświeca ciemności, tak świętość nadaje pełny sens życiu, czyniąc je odblaskiem chwały Bożej. Wszyscy jesteśmy wezwanie do świętości i tylko święci mogą odnowić ludzkość.

 Ewa Cioban

Zobacz galerię zdjęć udostępnionych z arch. UG Dydnia: https://plus.google.com/photos/101629060926788390397/albums/6073003348605387553

Ostatnio zmienianyczwartek, 23 październik 2014 15:06
Powrót na górę

Gmina Brzozów

 • Brzozów
 • Górki
 • Grabownica Starzeńska
 • Humniska
 • Przysietnica
 • Stara Wieś
 • Turze Pole
 • Zmiennica
 •  

Gmina Domaradz

 • Domaradz 
 • Barycz
 • Golcowa

Gmina Dydnia

 • Dydnia
 • Grabówka
 • Hroszówka
 • Jabłonka
 • Jabłonica Ruska
 • Końskie
 • Krzemienna
 • Krzywe
 • Niebocko
 • Niewistka
 • Obarzym
 • Temeszów
 • Ulucz
 • Witryłów
 • Wydrna

Gmina Haczów

 • Buków
 • Haczów
 • Jabłonica Polska
 • Jasionów
 • Malinówka
 • Trześniów
 • Wzdów

Gmina Jasienica Rosielna

 • Jasienica Rosielna
 • Blizne
 • Orzechówka
 • Wola Jasienicka
 •  

Gmina Nozdrzec

 • Nozdrzec
 • Hłudno
 • Huta Poręby
 • Izdebki
 • Siedliska
 • Wara
 • Wesoła
 • Wołodź

Gmina Dynów

 • Dynów
 • Bachórz
 • Dąbrówka Starzeńska
 • Dylągówka
 • Harta
 • Laskówka
 • Łubno
 • Pawłokoma
 • Ulanica
 • Wyręby
 •  

Powiat

 • Warto zobaczyć
 • Inne zdjęcia
 • Regionalne