Menu
Dzisiaj jest: 25 Czerwiec 2024    |    Imieniny obchodzą: Dorota, Łucja, Wilhelm

„Przez pokolenia z walizką” – Dzień Seniora w Orzechówce

fot. Roman Krupa fot. Roman Krupa

Kiedy spotykają się wspólnie dzieci i osoby starsze wiekiem, czyli jednym słowem pokolenia ludzi, których dzieli ogromna przestrzeń wiekowa – można by się zastanawiać, czy znajdą „wspólny język…”. Jest to możliwe, a dowodem tego była uroczystość „Przez pokolenia z walizką”.

             3 lutego w Zespole Szkół w Orzechówce odbyło się spotkanie dzieci
i młodzieży z Seniorami. Jego celem było zachęcenie młodzieży do korzystania z mądrości, doświadczenia i wiedzy ludzi starszych, integracja międzypokoleniowa oraz wspólna zabawa.

Pomysł uroczystości zrodził się na podsumowaniu autorskiego programu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jasienicy Rosielnej pod nazwą „Skarbiec mądrości i tradycyjnych wartości”.  W tym projekcie brali udział uczniowie z klas IV szkół gminy Jasienica Rosielna, którzy przez kilka dni uczestniczyli w warsztatach i spotkaniach z „nauczycielami lat minionych”. Seniorzy wcielili się w rolę wykładowców i praktyków, którzy przekazywali dzieciom wiedzę i doświadczenie.

Kontynuacją projektu stało się spotkanie zorganizowane w naszej szkole pod hasłem „Przez pokolenia z walizką”. Uroczystość swoją obecnością uświetnili: Wójt Gminy Jasienica Rosielna Pani Urszula Brzuszek, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jasienicy Rosielnej Pani Beata Kaczmarska, Kierownik Gminnego Ośrodka Kultury Pan Jan Winiarski, sołtys wsi Orzechówka Pan Adolf Kuśnierczyk, radni wsi Orzechówka: Pan Roman Krupa i Pan Mariusz Masłyk, zastępca przewodniczącej Rady Rodziców Pani Alicja Śnieżek.

Zebranych gości powitała Dyrektor Zespołu Szkół w Orzechówce Pani Ewa Niemiec, która swoje przemówienie zakończyła słowami „Mądre społeczeństwa oprócz dbałości o młodych wykazują nie mniejszą  troskę o tych, którzy są prawdziwą mądrością społeczeństwa. Ludzie w dojrzałym wieku mądrzej patrzą na świat, ponieważ dzięki życiowym doświadczeniom zyskali wiedzę i dojrzałość”.

Następnie swój program artystyczny zaprezentowali uczniowie z klas IV i VI SP oraz I i II Gimnazjum pod opieką nauczycielek Małgorzaty Masłyk i Małgorzaty Glazer. Artyści  zabrali Seniorów w podróż przez pokolenia w rytmie muzyki i tańca. Zaprezentowali walca, kankana, przypomnieli przeboje lat minionych: „Lata 20, 30 …”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Cała sala śpiewa z nami”…., nie zabrakło również koncertu zespołu „Abba” oraz scenek humorystycznych z udziałem babci i dziadka. W trakcie występu uczniowie przypomnieli również, że życie Seniorów nie zawsze było barwne i wesołe, bo przecież ich młodzieńcze lata zakłóciła zawierucha wojenna. Zwieńczeniem występu były życzenia i wręczenie symbolicznych upominków przygotowanych przez młodzież.

Nie zabrakło również niespodzianki. Tym razem na scenę wkroczyli artyści starszego pokolenia Zespół „Graboszczanie”, pod kierownictwem Pani Zofii Olejko, zaprezentowali przedstawienie „Nasza Krasula”. Treścią sztuki były zwyczaje i obrzędy  wiejskie związane z uroczystością św. Wojciecha i pierwszym wiosennym wypasem tytułowej bohaterki. Wszyscy z podziwem oglądali wyjątkową grę aktorską, dynamiczny ruch sceniczny i poczucie humoru artystów Seniorów.

W czasie trwania uroczystości nasi goście miło spędzili czas przy kawie, herbacie, ciasteczkach i wspólnych rozmowach.

 Serdeczne  podziękowania należą się wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia tego spotkania. Pani Wójt i Pani Kierownik GOPS-u  za współpracę i wsparcie przy organizacji uroczystości, Zespołowi  „Graboszczanie” za poświęcenie swojego wolnego czasu i chęć przybycia do Orzechówki, Radzie Rodziców Zespołu Szkół za pomoc w przygotowaniu poczęstunku, Pani Kamili Pilawskiej za dekorację sali, ks. Krzysztofowi Rygiel za pomoc techniczną, Panu Romanowi Krupa za dokumentowanie spotkania (film, zdjęcia, zaproszenia), zaangażowanym nauczycielom ZS w Orzechówce (Pani Urszuli Buczek, Pani Annie Masłyk), pracownikom obsługi (Pani Renacie Płonka, Pani Danucie Gurgacz, Panu Zbigniewowi Kwolek), Pani  Agnieszce Wójcik z Brzozowskiego Domu Kultury za wypożyczenie strojów do walca oraz uczniom naszej szkoły, którzy poświęcili swój wolny czas na feriach i z dużym zaangażowaniem i sercem pomogli w przygotowaniu tej uroczystości.

Licznie zgromadzeni goście dali dowód na to, że „Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło. I zwyczaje. I święta rodzinne. I dom pełen wspomnień. Najważniejsze jest, aby żyć dla powrotu”. Udowodnili również, że ludzie z różnych pokoleń mogą się wspólnie bawić i miło spędzić czas.

                                                           Małgorzata Masłyk,  Małgorzata Glazer

fot. w galerii Roman Krupa

Ostatnio zmienianyczwartek, 05 luty 2015 12:18
Powrót na górę

Gmina Brzozów

 • Brzozów
 • Górki
 • Grabownica Starzeńska
 • Humniska
 • Przysietnica
 • Stara Wieś
 • Turze Pole
 • Zmiennica
 •  

Gmina Domaradz

 • Domaradz 
 • Barycz
 • Golcowa

Gmina Dydnia

 • Dydnia
 • Grabówka
 • Hroszówka
 • Jabłonka
 • Jabłonica Ruska
 • Końskie
 • Krzemienna
 • Krzywe
 • Niebocko
 • Niewistka
 • Obarzym
 • Temeszów
 • Ulucz
 • Witryłów
 • Wydrna

Gmina Haczów

 • Buków
 • Haczów
 • Jabłonica Polska
 • Jasionów
 • Malinówka
 • Trześniów
 • Wzdów

Gmina Jasienica Rosielna

 • Jasienica Rosielna
 • Blizne
 • Orzechówka
 • Wola Jasienicka
 •  

Gmina Nozdrzec

 • Nozdrzec
 • Hłudno
 • Huta Poręby
 • Izdebki
 • Siedliska
 • Wara
 • Wesoła
 • Wołodź

Gmina Dynów

 • Dynów
 • Bachórz
 • Dąbrówka Starzeńska
 • Dylągówka
 • Harta
 • Laskówka
 • Łubno
 • Pawłokoma
 • Ulanica
 • Wyręby
 •  

Powiat

 • Warto zobaczyć
 • Inne zdjęcia
 • Regionalne