Menu
Dzisiaj jest: 21 Marzec 2023    |    Imieniny obchodzą: Lubomir, Benedykt, Mikołaj

„Lepiej gdy zniknie wieś niż na wsi zwyczaje”

fot. arch. UG Jasienica Rosielna fot. arch. UG Jasienica Rosielna

Na straży tradycji i zwyczajów w naszej Gminie zdecydowanie stoją Koła Gospodyń Wiejskich z Jasienicy Rosielnej, Bliznego, Orzechówki i Woli Jasienickiej. Koła działają w naszej Gminie od wielu lat i choć zmieniają się członkinie, poczucie wspólnoty, współdziałanie oraz kultywowanie tradycji z naszego regionu pozostają niezmienne. 7 maja bieżącego roku w Sali Domu Strażaka w Jasienicy Rosielnej odbyło się Gminne Spotkanie Kół Gospodyń Wiejskich, którego gospodarzami byli Stowarzyszenie Kobiet „GOSPOSIADA” z Jasienicy Rosielnej oraz Gminny Ośrodek Kultury. W spotkaniu udział wzięła Pani Urszula Sobol z GC Nowiny, która jest autorką cyklu artykułów o Kołach Gospodyń Wiejskich z Podkarpacia oraz współautorką książki o potrawach regionalnych.

Podczas „Majówki” Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentowały po trzy potrawy: zupę szczawiową, nuggetsy, filet z czosnkiem niedźwiedzim w sosie, staropolski żur, karkówkę po karkonosku, kapustę z grochem i grzybami, barszcz grzybowy, roladę z piersi kurczaka ze szpinakiem i grzybami suszonymi, topiony smalec, oponki z sera, ciasto z owocami, kruche ciasteczka i bułeczki drożdżowe. Potrawy te wraz z przepisami zostaną opublikowane w GC Nowiny w najbliższym czasie, a także znajdą się w książce wydawanej przez gazetę „Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu. Ludzie, miejsca, potrawy”. Spotkanie uświetnił także występ Kapeli Ludowej „Bliźnianie”.

Jak podkreśla Pani Krystyna Kielar spotkania Kół Gospodyń Wiejskich sprzyjają „integracji, wymianie doświadczeń, ale przede wszystkim zachowaniu tradycji. Stąd się wywodzimy, tu są nasze korzenie i tu jest nasz dom. Naszym obowiązkiem jest zachować te wszystkie tradycje i zwyczaje dla kolejnych pokoleń.” (UG Jasienica Rosielna)

galeria zdjęć: KLIK

Ostatnio zmienianysobota, 09 maj 2015 10:21
Powrót na górę

Gmina Brzozów

 • Brzozów
 • Górki
 • Grabownica Starzeńska
 • Humniska
 • Przysietnica
 • Stara Wieś
 • Turze Pole
 • Zmiennica
 •  

Gmina Domaradz

 • Domaradz 
 • Barycz
 • Golcowa

Gmina Dydnia

 • Dydnia
 • Grabówka
 • Hroszówka
 • Jabłonka
 • Jabłonica Ruska
 • Końskie
 • Krzemienna
 • Krzywe
 • Niebocko
 • Niewistka
 • Obarzym
 • Temeszów
 • Ulucz
 • Witryłów
 • Wydrna

Gmina Haczów

 • Buków
 • Haczów
 • Jabłonica Polska
 • Jasionów
 • Malinówka
 • Trześniów
 • Wzdów

Gmina Jasienica Rosielna

 • Jasienica Rosielna
 • Blizne
 • Orzechówka
 • Wola Jasienicka
 •  

Gmina Nozdrzec

 • Nozdrzec
 • Hłudno
 • Huta Poręby
 • Izdebki
 • Siedliska
 • Wara
 • Wesoła
 • Wołodź

Gmina Dynów

 • Dynów
 • Bachórz
 • Dąbrówka Starzeńska
 • Dylągówka
 • Harta
 • Laskówka
 • Łubno
 • Pawłokoma
 • Ulanica
 • Wyręby
 •  

Powiat

 • Warto zobaczyć
 • Inne zdjęcia
 • Regionalne