Menu
Dzisiaj jest: 15 Lipiec 2020    |    Imieniny obchodzą: Henryk, Włodzimierz, Brunon
NAJNOWSZE:

Publikacja1

plus brzozow
reklama

Niezwykła lekcja patriotyzmu w Zespole Szkół w Orzechówce

fot. ks. Dominik Długosz fot. ks. Dominik Długosz

Pragnę zawołać na cały głos: ,,Cześć, chwała i pamięć BOHATEROM”. Tymi jakże przejmującymi słowami uczniowie Zespołu Szkół w Orzechówce rozpoczęli Ogólnopolską Akcję „BohaterON”, przelewając swoją wdzięczność na karty listów i kartek skierowanych do żyjących uczestników powstania warszawskiego. W ten sposób w bieżącym roku szkolnym uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły chcieli uczcić pamięć bohaterów czasów II wojny światowej, którzy walczyli w obronie naszego kraju, ryzykowali życie i w ten sposób zbudowali nasze „dziś”. Dlatego, pisząc i wysyłając „kartkę dla Powstańca” przyświecał nam jeden cel: upamiętnienie i uhonorowanie, WIELKICH w naszych oczach, powstańców warszawskich. Tych, którzy według nas pokochali Polskę najpełniej. Do akcji mógł przyłączyć się każdy, wysyłając jedną  z ponad miliona bezpłatnych kartek dostępnych na terenie całej Polski. Mógł to zrobić każdy kto chciał powiedzieć „dziękuję”, mówiąc tym samym jesteśmy Wam wdzięczni za to, że nie jesteśmy głodni, za to że mamy w co się ubrać, za to że mamy gdzie mieszkać.

Uczniowie naszej szkoły stanęli na wysokości zadania i bardzo aktywnie zaangażowali się w całe przedsięwzięcie. Najpierw grupa młodzieży klasy III Gimnazjum,  przygotowała projekt edukacyjny, przedstawiając tło historyczne powstania warszawskiego i życie codzienne tamtego okresu. Opowiadali młodszym uczniom o bohaterstwie powstańców i codziennych problemach, z którymi musieli się zmierzać. Mówili o tym, jak powstańcy zdobywali jedzenie, przemieszczali się cuchnącymi kanałami, zawierali związki małżeńskie, oddawali ostatnie środki przeciwbólowe przyjaciołom… Następnie ze strony internetowej www.bohaterON.pl wybierali uczestnika powstania, którego historia życia ich zaciekawiła, zbierali o nim informacje, przygotowali zdjęcia i zrobili wystawę w szkole.

17 września, w sobotni dzień, wszystkie osoby chętnie spotkały się w szkole na wspólne pisanie pocztówek do żyjących powstańców. Padła propozycja, aby napisać do powstańców kilka listów. Efekty przeszły nasze oczekiwania, gdyż uczniowie napisali przeszło 50 listów do wybranych przez sobie powstańców. Dołączyliśmy do nich kartki pocztowe. Uczniowie podziwiali w powstańcach determinację w przeciwstawianiu się wrogowi, heroizm i bohaterstwo w walce o wolną Polskę, wyrażali swoje podziękowania.  W listach opisywali również o przeżyciach wojennych swoich babć i dziadków. Oprócz tego opowiedzieli powstańcom także skrawki swojego życia pisząc o swoich domach, przyjaźniach i zainteresowaniach. Jakże wiele było przy tym radości i uśmiechu, jakże wiele popłynęło łez....  Wszystkie listy były piękne i bardzo wzruszające. Była to niezwykła lekcja patriotyzmu. Uczniowie po raz kolejny mieli okazję uświadomić sobie, że historia to nie tylko trudne do zrozumienia pojęcia i ciężkie do zapamiętania daty, ale to przede wszystkim przeżycia, emocje, uczucia, nierzadko również łzy i cierpienia ludzi. To także PAMIĘĆ o ludziach, czasami wielkich bohaterach, o których nikt nie mówi, czasami bohaterach z naszych domów rodzinnych. Dlatego pamiętajmy o nich, bo zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek. Pamiętajmy o nich,  bo tylko pamięć daje ludziom nieśmiertelność. To pamięć sprawia, że żyją w naszych sercach. Niech nasze słowa wdzięczności popłyną także w stronę tych wszystkich, którzy włączyli się w naszą szkolną akcję: wszystkim nauczycielom, rodzicom i uczniom -  mówimy dziękujemy. Wszyscy pragniemy zawołać na cały głos:  ,,Cześć, chwała i pamięć BOHATEROM”.

         Małgorzata Glazer, ks. Dominik Długosz

Ostatnio zmienianypiątek, 23 wrzesień 2016 20:02
Powrót na górę

Gmina Brzozów

 • Brzozów
 • Górki
 • Grabownica Starzeńska
 • Humniska
 • Przysietnica
 • Stara Wieś
 • Turze Pole
 • Zmiennica
 •  

Gmina Domaradz

 • Domaradz 
 • Barycz
 • Golcowa

Gmina Dydnia

 • Dydnia
 • Grabówka
 • Hroszówka
 • Jabłonka
 • Jabłonica Ruska
 • Końskie
 • Krzemienna
 • Krzywe
 • Niebocko
 • Niewistka
 • Obarzym
 • Temeszów
 • Ulucz
 • Witryłów
 • Wydrna

Gmina Haczów

 • Buków
 • Haczów
 • Jabłonica Polska
 • Jasionów
 • Malinówka
 • Trześniów
 • Wzdów

Gmina Jasienica Rosielna

 • Jasienica Rosielna
 • Blizne
 • Orzechówka
 • Wola Jasienicka
 •  

Gmina Nozdrzec

 • Nozdrzec
 • Hłudno
 • Huta Poręby
 • Izdebki
 • Siedliska
 • Wara
 • Wesoła
 • Wołodź

Gmina Dynów

 • Dynów
 • Bachórz
 • Dąbrówka Starzeńska
 • Dylągówka
 • Harta
 • Laskówka
 • Łubno
 • Pawłokoma
 • Ulanica
 • Wyręby
 •  

Powiat

 • Warto zobaczyć
 • Inne zdjęcia
 • Regionalne