Menu
Dzisiaj jest: 17 Czerwiec 2024    |    Imieniny obchodzą: Albert, Laura, Adolf

XVIII „Arsenał Pamięci” Łódź 2019. Finał z udziałem uczniów SP w Orzechówce

fot. arch. SP w Orzechówce fot. arch. SP w Orzechówce

       W dniach 6-8 czerwca 2019 r. siedmioro Laureatów XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego Arsenał Pamięci z Zespołu Szkół w Orzechówce wzięło udział w podsumowaniu tego konkursu w Łodzi. Byli to uczniowie klasy VIII SP: Kamila Buczek, Katarzyna Wojtowicz, Kacper Owoc, Krzysztof Wojtowicz, dwóch uczniów klasy III gimnazjum: Olga Wojtowicz, Kamil Glazer i najmłodsza uczestniczka konkursu z naszej szkoły Aleksandra Śnieżek z klasy VI.

Praca, którą musiał przygotować każdy z uczestników konkursu polegała na opisaniu wybranego wydarzenia, obiektu historycznego, pamiątki rodzinnej czy przeżyć osób w oparciu o relacje żyjących świadków.

W pierwszym dzień, czyli 6 czerwca uczniowie wraz z opiekunami z całej Polski, zebrali się w XXIX  Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi im. Janka Bytnara „Rudego”. Właśnie tam harcmistrz Krzysztof Jakubiec  przypomniał  historię i przesłanie  konkursu. Następnie  miało miejsce spotkanie z 90 – letnim gościem specjalnym - druhną Gryzeldą Studzińską, pseudonim „Zela”, żołnierzem Szarych Szeregów. W czasie wojny druhna była łączniczką, zajmowała się rannymi w Szpitalu Maltańskim, budowała barykady, w czasie powstania warszawskiego pomagała rannym dojść do kanałów. 13 sierpnia 1944 r, gdy wybuch czołgu – pułapki pozbawił życia ponad 300 osób, była na miejscu tragedii, próbując nieść pomoc rannym, a później razem z koleżanką zbierała strzępy  porozrywanych ciał i wystarała się o godny pochówek dla zmarłych w tej tragedii. Jej historię można jeszcze długo wspominać… Gdy opowiadała o swoim życiu, każdemu, zakręciła się łza w oku.  Chyba nie było na sali nikogo, kto nie dziękowałby Opatrzności, że nie żyliśmy w tragicznych czasach II wojny.

Po spotkaniu z gościem specjalnym nadeszła pora na rozdanie atrakcyjnych nagród oraz dyplomów dla każdego Laureata konkursu. Konkursowym bonusem dla młodzieży była całodzienna wycieczka po regionie łódzkim, w której uczestniczyliśmy następnego dnia. Podróż rozpoczęliśmy od przejazdu trasy Rogów – Jeżów kolejką wąskotorową. Podczas jazdy, przeżyliśmy napad na pociąg, zorganizowany przez bojówki PPS (w rolę napadających wcielili się pracownicy łódzkiego IPN). Następnym punktem programu było ognisko i wspólne pieczenie kiełbasy. Przy ognisku, z zainteresowaniem wysłuchaliśmy kolejnych opowieści historycznych pracowników IPN. 

            Później przejechaliśmy do arboretum w Rogowie. Nazwa arboretum wzięła się od łacińskiej nazwy „arbor”, co oznacza drzewo. Dowiedzieliśmy się tam wielu informacji na temat różnorodnej roślinności. Po zwiedzaniu Rogowa udaliśmy się do Łowicza. Tam burmistrz tego miasta pan Krzysztof Kaliński przybliżył nam  historię Łowicza. Stojąc w miejscu historycznego wydarzenia, które miało miejsce  8 marca 1945 roku, z zaparty tchem wysłuchaliśmy, opowieści o akcji pod „Małym Arsenałem”, gdzie 12 bohaterów uwolniło 80 więźniów NKWD, nie oddając przy tym ani jednego strzału. Uczestniczy akcji, do końca swoich dni wysyłali sobie kartki z pozdrowieniami z okazji 8 marca. W imieniu wszystkich Laureatów konkursu, pod   symboliczną tablicą upamiętniającą tamto wydarzenie, uczeń naszej szkoły Kamil Glazer złożył biało – czerwone kwiaty.

W Łowiczu zwiedzaliśmy również katedrę nazywaną  „Wawelem Mazowsza”, ponieważ jest  tam pochowanych 12 prymasów Polski. Mieliśmy również okazję obejrzeć renesansowy nagrobek prymasa Jakuba Uchańskiego, który podczas wolnej elekcji sprawował urząd interrexa.

Trzeci i ostatni dzień w Łodzi był dniem rozdania nagród specjalnych dla wyróżnionych Laureatów. Wszyscy zebrali się w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi na spotkaniu pokoleń. Tego dnia towarzyszyli nam zaproszeni goście -  członkowie Szarych Szeregów, Jaworzniacy, Żołnierze Niezłomni i Sybiracy. W Sali Lustrzanej   wystawione były wszystkie prace konkursowe. Fragmenty najciekawszych prac zostały odczytane. Była to chwila refleksji, czasem łez.

Po wzruszających przemówieniach zaproszonych gości, nadszedł czas na rozdanie nagród dla wyróżnionych. Z naszej szkoły wyróżnienie „Primus Inter Pares” otrzymała Olga Wojtowicz i Katarzyna Wojtowicz, a nagrodą specjalną im. pułkownika Wojska Polskiego Zbigniewa Jaśkiewicza wyróżniono Kamila Glazera.        

Każdy uczestnik na pewno będzie miło wspominał wyjazd do Łodzi. Dla uczniów było to  wspaniałe przeżycie i wyjątkowa okazja do wielu spotkań i rozmów z ludźmi, którzy swoim życiem wpisali się na karty polskiej historii.

Kamila Buczek kl. VIII

Ostatnio zmienianyczwartek, 13 czerwiec 2019 18:45
Powrót na górę

Gmina Brzozów

 • Brzozów
 • Górki
 • Grabownica Starzeńska
 • Humniska
 • Przysietnica
 • Stara Wieś
 • Turze Pole
 • Zmiennica
 •  

Gmina Domaradz

 • Domaradz 
 • Barycz
 • Golcowa

Gmina Dydnia

 • Dydnia
 • Grabówka
 • Hroszówka
 • Jabłonka
 • Jabłonica Ruska
 • Końskie
 • Krzemienna
 • Krzywe
 • Niebocko
 • Niewistka
 • Obarzym
 • Temeszów
 • Ulucz
 • Witryłów
 • Wydrna

Gmina Haczów

 • Buków
 • Haczów
 • Jabłonica Polska
 • Jasionów
 • Malinówka
 • Trześniów
 • Wzdów

Gmina Jasienica Rosielna

 • Jasienica Rosielna
 • Blizne
 • Orzechówka
 • Wola Jasienicka
 •  

Gmina Nozdrzec

 • Nozdrzec
 • Hłudno
 • Huta Poręby
 • Izdebki
 • Siedliska
 • Wara
 • Wesoła
 • Wołodź

Gmina Dynów

 • Dynów
 • Bachórz
 • Dąbrówka Starzeńska
 • Dylągówka
 • Harta
 • Laskówka
 • Łubno
 • Pawłokoma
 • Ulanica
 • Wyręby
 •  

Powiat

 • Warto zobaczyć
 • Inne zdjęcia
 • Regionalne