Menu
Dzisiaj jest: 3 Grudzień 2023    |    Imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery

przedzimowo

Miś Uszatek i jego związki z Orzechówką

Miś Uszatek i jego związki z Orzechówką

    Miś z oklapniętym uszkiem, to bajkowa postać, którą znają niemalże wszystkie dzieci  i dorośli. Twórcą tego popularnego bohatera książkowego i filmowego był pan Zbigniew Rychlicki, grafik i ilustrator , który urodził się w naszej miejscowości, Orzechówce. Jego ojciec był kierownikiem szkoły i wraz z rodziną mieszkał w szkolnym budynku.

Właśnie w tym roku, 17 stycznia przypada 100. rocznica urodzin Zbigniewa Rychlickiego, wzorowego ucznia naszej wiejskiej szkoły, o czym świadczą wpisy do „Złotej Księgi Uczniów”. Artysty, który rozwinął swój talent plastyczny i dzięki wytrwałej i ciężkiej pracy, osiągnął ogromny sukces i popularność wśród  wielu pokoleń.

W związku z tą miłą rocznicą, pani Dyrektor Zespołu Szkół  w Orzechówce – Ewa Niemiec  wraz z nauczycielkami: p. Kamilą Janusz, p. Barbarą Magusiak, p. Małgorzatą Masłyk wzięły udział w spotkaniu, które odbyło się w Teatrze Maska w Rzeszowie. Organizatorami uroczystości byli: dyr. Muzeum Dobranocek p. Katarzyna Lubas i prezes Fundacji Czarna Górka p. Michał Tabisz.

Głównym punktem spotkania była dyskusja panelowa prowadzona przez  redaktor Alinę Bosak, w której wzięły udział: Dr hab. Alicja Ungeheuer – Gołąb – pracownik Uniwersytetu Rzeszowskiego, Jolanta Richter-Magnuszewska – ilustratorka i autorka bajek, Ewa Niemiec –dyrektor Zespołu Szkół w Orzechówce, Katarzyna Grzebyk – dziennikarka.

Dr hab. Alicja Ungeheuer - Gołąb z Uniwersytetu Rzeszowskiego określiła twórczość Rychlickiego „kolorowaniem szarzyzny” lat 60. poprzez wprowadzenie do polskich bajek ciepłych i miękkich barw oraz okrągłych kształtów. Pani Dyrektor Ewa Niemiec przedstawiła krótko historię naszej szkoły i naszkicowała w wyobraźni słuchaczy obraz Orzechówki z czasów Zbigniewa Rychlickiego.

Ciekawym punktem spotkania była prezentacja filmu ze spotkania pana Michała Tabisza z panem Andrzejem Rychlickim, synem Zbigniewa Rychlickiego, który obecnie mieszka w Warszawie i planuje w niedalekiej przyszłości odwiedzić naszą szkołę i gminę.

Na zakończenie, Dyrektor Muzeum Dobranocek, pani Katarzyna Lubas, zaprosiła zebranych do obejrzenia wystawy w Muzeum. Wszyscy przenieśliśmy się w czasy naszego dzieciństwa, kiedy to z niecierpliwością czekaliśmy na godzinę 19.00, by zasiąść do oglądania dobranocek o: Misiu Uszatku, Misiu Koralgolu, Jacusiu i Agatce, Pingwinku Pik –Poku i wielu innych...

Największe wrażenie zrobił na nas milutki i przytulny pokoik Misia Uszatka, marzenie niejednego dziecka z lat 60-tych. To miłe spotkanie było inauguracją obchodów 100. lecia urodzin Zbigniewa Rychlickiego.

Na relację z następnych uroczystości związanych z tą niezwykłą rocznicą zapraszamy już niebawem...

Małgorzata Masłyk

w galerii - Michał Tabisz prezes zarządu Fundacji Czarna Górka

fot w falerii: Tadeusz Poźniak

Ostatnio zmienianyśroda, 19 styczeń 2022 21:39
Powrót na górę

Gmina Brzozów

 • Brzozów
 • Górki
 • Grabownica Starzeńska
 • Humniska
 • Przysietnica
 • Stara Wieś
 • Turze Pole
 • Zmiennica
 •  

Gmina Domaradz

 • Domaradz 
 • Barycz
 • Golcowa

Gmina Dydnia

 • Dydnia
 • Grabówka
 • Hroszówka
 • Jabłonka
 • Jabłonica Ruska
 • Końskie
 • Krzemienna
 • Krzywe
 • Niebocko
 • Niewistka
 • Obarzym
 • Temeszów
 • Ulucz
 • Witryłów
 • Wydrna

Gmina Haczów

 • Buków
 • Haczów
 • Jabłonica Polska
 • Jasionów
 • Malinówka
 • Trześniów
 • Wzdów

Gmina Jasienica Rosielna

 • Jasienica Rosielna
 • Blizne
 • Orzechówka
 • Wola Jasienicka
 •  

Gmina Nozdrzec

 • Nozdrzec
 • Hłudno
 • Huta Poręby
 • Izdebki
 • Siedliska
 • Wara
 • Wesoła
 • Wołodź

Gmina Dynów

 • Dynów
 • Bachórz
 • Dąbrówka Starzeńska
 • Dylągówka
 • Harta
 • Laskówka
 • Łubno
 • Pawłokoma
 • Ulanica
 • Wyręby
 •  

Powiat

 • Warto zobaczyć
 • Inne zdjęcia
 • Regionalne