Menu
Dzisiaj jest: 31 Marzec 2023    |    Imieniny obchodzą: Balbina, Beniamin, Gwidon

Odsłonięcie płaskorzeźby Aleksandra Fredry w Zespole Szkół w Nozdrzcu

fot. arch. ZS w Nozdrzcu fot. arch. ZS w Nozdrzcu

    21 listopada Zespół Szkół w Nozdrzcu obchodził 10 rocznicę nadania Szkole imienia Aleksandra Fredry. O 10.00 w kościele parafialnym w Nozdrzcu odbyła się msza święta, w której wzięła udział cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście. Po jej zakończeniu uroczysty pochód z pocztem sztandarowym na czele wyruszył do szkoły, by uczestniczyć w akademii  poświęconej patronowi szkoły.

    Akademię z okazji Święta Patrona zaszczycili swoją obecnością, m.in.: wójt Gminy Nozdrzec - Antoni Gromala wraz z małżonką, skarbnik  Stanisław Gierula, były proboszcz parafii Nozdrzec ksiądz Jan Balicki, dyrektorzy szkół Gminy Nozdrzec, emerytowany nauczyciel Pan Henryk Krupa, przełożona s. Dominikanek – S. Zofia Pieróg, kierownik GOK-u Eugeniusz Kwolek, przewodnicząca miejscowego Caritas - Helena Karnas, sołtys wsi - Andrzej Niemiec, zaprzyjaźniony policjant - Pan Kazimierz Barański, przyjaciele szkoły:  Pani Paulina Klemińska, Zdzisław Socha, Krzysztof Maszczak, Rada Rodziców i panie ze stowarzyszenia działającego przy ZS Nozdrzec z przewodniczącą Elżbietą Gierulą.

    Po odśpiewaniu Hymnu narodowego i powitaniu przez panią dyrektor Teresę Toczek przybyłych gości, nauczycieli i uczniów, nastąpiło odsłonięcie płaskorzeźby Aleksandra Fredry wykonanej przez rzeszowską artystkę – Agnieszkę Zagułę, a przedstawiającej pisarza w najważniejszym okresie jego życia, gdy tworzył swoje najpiękniejsze dzieła. Następnie rozpoczęło się przedstawienie teatralne pod nazwą „Aleksander Fredro-reaktywacja”przygotowane przez panią Urszulę Skubisz oraz uczniów naszej szkoły. Podczas spektaklu odgrywane były różne scenki zaczerpnięte z dzieł Aleksandra Fredry, m.in.: „Ślubów panieńskich”, „Zemsty”, „Dożywocia”, „Pana Jowialskiego”, „Ciotuni”, „Męża i żony”. Uczniowie - artyści, ucharakteryzowani i przebrani w piękne kostiumy zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, którymi nie pogardziłby profesjonalny teatr. Występ uczniów został nagrodzony przez publiczność gromkimi brawami.

       Finalnym punktem części artystycznej był polonez wykonany przez uczniów naszego Gimnazjum. Taniec, w rytm jednego z najpopularniejszych polonezów Michała Kleofasa Ogińskiego, charakteryzował się mnogością i różnorodnością figur. Piękne stroje dopełniły całości, więc kiedy rozbrzmiały ostatnie takty poloneza, publiczność długo biła brawa. O przygotowanie tancerzy zadbały panie - Barbara Karnas oraz Sylwia Żugaj.

      Po części oficjalnej pani dyrektor zaprosiła gości na wspólny poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców oraz panie ze stowarzyszenia działającego przy Zespole Szkół im. A Fredry w Nozdrzcu. Potrawy obfite w różnorodność i jakość tradycyjnych smaków, podane w zaskakującej formie i oprawie, świadczyły o kulinarnym kunszcie ww. członkiń na miarę polskiego masterchefa.

    Dodać należy, że w przygotowanie uroczystości Święta Patronalnego włączyła się cała społeczność szkolna: nauczyciele, rodzice, uczniowie oraz wszyscy pozostali pracownicy szkoły. Budynek szkoły wypełniły przepiękne dekoracje i rekwizyty odtwarzające i przypominające czasy, w których żył i tworzył Aleksander Fredro. Nauczyciele zadbali o każdy detal, począwszy od wystroju szkolnych korytarzy, poprzez stroje oddające styl i modę ówczesnej szlachty aż po scenografię i specjalne oświetlenie. W związku z uroczystością w  szkole została odnowiona ściana z portretem naszego Patrona. Pojawił się na niej nowy napis oraz gablota przeznaczona na sztandar szkoły.Tego wszystkiego mogliśmy dokonać dzięki pracy, pomocy oraz ogromnemu zaangażowaniu wielu ludzi Grzegorza Gieruli, Agnieszki Zaguła ogromnemu zaangażowaniu grona pedagogicznego naszej szkoły, oraz przychylności i pomocy takich osób, jak: dyrektor ZSZ w Dynowie - Halina Cygan, dyrektor ZS Dynów - Tadeusz Święs, dyrektor MOK w Dynowie - Anecie Pepaś, kierownik GOK-u Eugeniusz Kwolek oraz dyrekcji WDK w Rzeszowie. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu Święta Patronalnego naszej Szkoły. (A.L.)

 

Ostatnio zmienianypiątek, 28 listopad 2014 15:20
Powrót na górę

Gmina Brzozów

 • Brzozów
 • Górki
 • Grabownica Starzeńska
 • Humniska
 • Przysietnica
 • Stara Wieś
 • Turze Pole
 • Zmiennica
 •  

Gmina Domaradz

 • Domaradz 
 • Barycz
 • Golcowa

Gmina Dydnia

 • Dydnia
 • Grabówka
 • Hroszówka
 • Jabłonka
 • Jabłonica Ruska
 • Końskie
 • Krzemienna
 • Krzywe
 • Niebocko
 • Niewistka
 • Obarzym
 • Temeszów
 • Ulucz
 • Witryłów
 • Wydrna

Gmina Haczów

 • Buków
 • Haczów
 • Jabłonica Polska
 • Jasionów
 • Malinówka
 • Trześniów
 • Wzdów

Gmina Jasienica Rosielna

 • Jasienica Rosielna
 • Blizne
 • Orzechówka
 • Wola Jasienicka
 •  

Gmina Nozdrzec

 • Nozdrzec
 • Hłudno
 • Huta Poręby
 • Izdebki
 • Siedliska
 • Wara
 • Wesoła
 • Wołodź

Gmina Dynów

 • Dynów
 • Bachórz
 • Dąbrówka Starzeńska
 • Dylągówka
 • Harta
 • Laskówka
 • Łubno
 • Pawłokoma
 • Ulanica
 • Wyręby
 •  

Powiat

 • Warto zobaczyć
 • Inne zdjęcia
 • Regionalne