Menu
Dzisiaj jest: 25 Marzec 2023    |    Imieniny obchodzą: Maria, Wieńczysław, Ireneusz

,,To jest moja Matka, ta Ojczyzna!"

Fot. Małgorzata Szewczyk Fot. Małgorzata Szewczyk

Tradycją Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II jest to, że każdego 16-go dnia miesiąca społeczność szkolna uczestniczy w mszy świętej oraz dziękuje za pontyfikat, nauczanie i osobę Ojca Świętego. 16 października miał jednak wyjątkowy i podniosły charakter. W tym dniu nauczyciele, uczniowie SP w Warze, mieszkańcy wsi oraz zaproszeni goście świętowali 40–stą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Ojciec Święty był umiłowanym Synem Narodu polskiego, człowiekiem, który ukochał swoją ojczyznę i rozsławił jej imię na cały świat. Jan Paweł II przyczynił się do upadku komunizmu  waolnym kraju wzywał rodaków do patriotyzmu i umiłowania Polski – szczególnej matki. Nikogo nie dziwi więc fakt, że rocznicowe obchody wyboru Polaka na Stolicę Piotrową połączono z uczczeniem stulecia odzyskania podległości.

16 października w naszej szkole dominowały barwy narodowe oraz kolor żółty, wpisany w flagę Watykanu. Niezwykły wymiar tego dnia podkreślały odświętne stroje społeczności szkolnej. Zarówno nauczyciele, pracownicy szkoły jak i uczniowie – od najmłodszych dzieci do gimnazjalistów mieli galowe i eleganckie ubrania. Uroczystość swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście, na czele z Wójtem Gminy Nozdrzec – Panem Antonim Gromalą. W radosnym świętowaniu towarzyszyli nam również dyrektorzy szkół z Gminy Nozdrzec, poeta ludowy – Józef Cupak, rodzice uczniów oraz mieszkańcy wsi.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w Kościele Parafialnym w Warze. Młodzież wraz z siostrą Dobrawą wyraziła swoje przywiązanie dla Patrona szkoły poprzez śpiew pieśni. Najmłodsze dzieci wzruszyły wszystkich wykonaniem utworu ,,Nie boję się…” Ksiądz Proboszcz Henryk Szpila podkreślał, że ,,Słowiański Papież” pozostawił każdemu z nas depozyt wiary i przesłanie. Na drogach życia mamy szukać i kochać Jezusa oraz głosić Go. Wciąż aktualne są słowa Ojca Świętego, by nie lękać się i otworzyć drzwi Chrystusowi. W homilii ksiądz poświęcił również dużo miejsca ojczyźnie i nawoływał do patriotyzmu, ukochania Polski oraz służenia Jej. Nasi dziadowie walczyli o niepodległość  i poświęcali swe życie dla ojczyzny, byśmy mogli żyć w wolnym kraju. Papież uczył, że ojczyzna wymaga szacunku i miłości, należy Ją czcić podobnie jak rodziców. ,,Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej” mówił Wielki Polak.

Po skończonym nabożeństwie i wykonaniu ukochanej pieśni oazowej Ojca Świętego, uczestnicy uroczystości wraz z  pocztem sztandarowym udali się na dziedziniec szkoły, pod pomnik Jana Pawła II. Tutaj odśpiewany został hymn Polski. Następnie młodzież oddała hołd Patronowi szkoły poprzez złożenie kwiatów. Pan Aleksander Fil  - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Warze zaprosił Wójta Gminy Nozdrzec, Księdza Proboszcza, Pana Józefa Cupaka, Przewodniczącą Rady Rodziców oraz przedstawicielkę uczniów do posadzenia Dębu Niepodległości.  Przypomniał przy tej okazji, że w latach 1918 -1928 polskie społeczeństwo sadziło dęby jako dziękczynne wotum za odzyskaną wolność. Nasz gest był nawiązaniem do spuścizny przodków, budowaniem wspólnoty oraz wyrażeniem wdzięczności dla tych, którzy oddali swe życie za Ojczyznę. Później uczniowie naszej szkoły otrzymali żółte i biało – czerwone balony z życzeniami dla Polski i podziękowaniami dla św. Jana Pawła II. Zostały one wypuszczone i wzbiły się w niebo, jakby miały dolecieć do Papieża. Wydawać się mogło, że Ojciec Święty patrzy z Domu Ojca i cieszy się z tego, że młodzi ludzie pamiętają o Nim.

Dalsza część świętowania miała miejsce na sali gimnastycznej, która na tę okazję została pięknie udekorowana. Uczniowie wraz z nauczycielami wykonali drzewka, ozdobione biało – czerwonymi i żółtymi sercami. Na scenie znalazły się: Orzeł Biały, portret Papieża oraz Jego słowa o Polsce. Ponadto wszyscy otrzymali kotyliony w barwach narodowych, co wzmacniało poczucie wspólnoty.

Po przywitaniu gości i przedstawieniu porządku uroczystości przyszedł czas na okolicznościowe wystąpienia. Głos zabrał gospodarz gminy – Pan Antoni Gromala. Wymienił on ważne okazje do świętowania ( odrodzenie ojczyzny, wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz Dzień Nauczyciela). Wspomniał również o ważnej roli pedagogów i księży, którzy  w czasach niewoli uczyli języka polskiego i patriotyzmu. Mieli oni ważny wkład w budowanie wolnej Polski. Niezwykle smutnym, a zarazem wzruszającym momentem było pożegnanie Wójta Gminy Nozdrzec, który odchodzi ze swego stanowiska. Nauczyciele w imieniu społeczności szkoły i mieszkańców wsi wyrazili wdzięczność Panu A. Gromali za wszelkie dobro, wsparcie wielu inicjatyw, towarzyszenie im w ważnych chwilach oraz ogromne poczucie humoru, które udzielało się każdemu. Wyrazem podziękowań były kwiaty wręczone przez przedstawicieli nauczycieli, rodziców i uczniów. Później uczniowie przedstawili program słowny muzyczny pt. ,,TV z Janem Pawłem II’’.

Widzowie oglądali różne programy telewizyjne, których głównym bohaterem był Ojciec Święty. W ,,Wiadomościach’’ wspominano wybór Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską, natomiast w popularnym serialu ,,Klan” córka jednej z postaci dostała jedynkę z religii, gdyż nie znała faktów z życia Papieża. Formacja taneczna ,,Hop bęc” tańczyła w programie ,,Got to Dance” układ do piosenki ,,Lolek” i poprzez ruch przekonywała nas, że ,,nie ma lepszego od Jana Pawła II’’. Znany kucharz Pascal wychwalał kremówkę papieską i przedstawiał nam jej historię. Wyjątkowym uzupełnieniem i komentarzem słów młodzieży były wypowiedzi Papieża – Polaka, odtworzone z płyt CD. Po raz kolejny poczuliśmy Jego obecność wśród nas. Postać Karola Wojtyły przewijała się również przez program ,,The Voice of Poland”. Zwyciężczyni muzycznego show Wiktoria pięknie zaśpiewała ,,Barkę”. W ,,Milionerach” prowadząca zadawała pytania, związane z osobą Ojca Świętego. Nawet redakcja sportowa wspomniała, że Papież był bardzo wysportowany – grał w piłkę nożną, pływał na kajakach i wędrował po górach. W montażu słowno – muzycznym nie zabrakło również wierszy o Patronie szkoły. Najbardziej przejmująca była jednak prezentacja multimedialna pt. ,, Jan Paweł II – powroty do ojczyzny”. W niejednym oku zakręciła się łza po zobaczeniu materiałów z pielgrzymek Ojca Świętego do Polski. Wiele osób przypomniało sobie tamte chwile pełne wiary, radości i wzruszeń.  Podziękowania za ten niezwykły program artystyczny należą się paniom: Elżbiecie Naleśnik i  Danucie Szpiech.

W dalszej części uroczystości poeta ludowy – Pan Józef Cupak zaprezentował kilka wierszy o tematyce religijnej. Jeden z utworów został napisany po śmierci Jana Pawła II. Twórca wyraża w nim przekonanie, że choć odszedł ,,Człowiek wielkiego formatu’’ to Jego  myśli i słowa staną się spuścizną pokoleń. Nie sposób się nie zgodzić z autorem wiersza, gdyż pamięć i nauczanie Papieża – Polaka są nadal aktualne i żywe.

Wystąpienie poety było wstępem do wspólnego śpiewania pieśni religijnych i patriotycznych. Rozdane zostały śpiewniki i każdy mógł się włączyć w wykonanie popularnych utworów. Uczestnicy uroczystości ochoczo śpiewali ,,Barkę’’, ,,Rotę”, ,,Abba Ojcze”, ,,Białe róże”, ,,Jak długo w sercach naszych”, czy ,,Abba Ojcze”. Wspólne śpiewanie było świadectwem patriotyzmu i pokazaniem dumy z bycia Polakiem.

Pani Agata Duda wygłosiła referat o działaniach wojennych z I wojny światowej, które rozegrały się w naszej miejscowości. Przybliżyła również sylwetki bohaterów, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę. Wszyscy słuchali z zaciekawieniem i wśród wymienionych osób odnajdywali swych krewnych. Zainteresowani mogli poznać historię tamtych dni, kiedy Ojczyzna zrywała kajdany niewoli, poprzez lekturę ,,Biuletynu okolicznościowego Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Warze”. Został on wydany z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kolejny punkt radosnego świętowania oraz promowania naszych rodzimych artystów stanowił występ kapeli ,,Warzanie”. Muzycy wykonali kilka swoich utworów, które zostały nagrodzone gromkimi brawami. Następnie wysłuchaliśmy  wierszy Józefa Cupaka. Utwory te są zapisem miłości do małej ojczyzny i otaczającej poetę przyrody oraz świadectwem patriotyzmu.

Później kontynuowane było wspólne śpiewanie. Zgromadzeni na sali entuzjastycznie wykonali ,,Przybyli ułani pod okienko”, ,,Moje miasto Wadowice” oraz ,, Życzymy, życzymy”. Muzyka jednoczyła  wokół Niepodległej i wzmacniała naszą tożsamość narodową. Przedstawiciele Rady Rodziców przygotowali dla biorących udział w rocznicowych obchodach poczęstunek. Na stołach dominowały barwy narodowe, zaś pyszne serniki, babeczki i szarlotki szybko znalazły swych amatorów. Wszystko było smaczne, co mogę osobiście poświadczyć.

Na koniec Pan Aleksander Fil podziękował mieszkańcom wsi i gościom, którzy przybyli na uroczystość. Zachęcił również  do włączenia się w ,,Bieg dla Niepodległej” Podkreślił także wysiłek wszystkich nauczycieli i rodziców, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego niezwykłego wydarzenia. Dzień 16.X.2018r. zapisze się w pamięci wielu z nas jako święto Jana Pawła II i Polski, z którą był nierozerwalnie związany. Te wyjątkowe rocznice były okazją do budowania wspólnoty, kształtowania więzi z krajem oraz przywołaniem pamięci przodków, którzy wywalczyli dla nas wolną Ojczyznę.

            Monika Jedynak

Fot. Małgorzata Szewczyk

Ostatnio zmienianyniedziela, 28 październik 2018 16:28
Powrót na górę

Gmina Brzozów

 • Brzozów
 • Górki
 • Grabownica Starzeńska
 • Humniska
 • Przysietnica
 • Stara Wieś
 • Turze Pole
 • Zmiennica
 •  

Gmina Domaradz

 • Domaradz 
 • Barycz
 • Golcowa

Gmina Dydnia

 • Dydnia
 • Grabówka
 • Hroszówka
 • Jabłonka
 • Jabłonica Ruska
 • Końskie
 • Krzemienna
 • Krzywe
 • Niebocko
 • Niewistka
 • Obarzym
 • Temeszów
 • Ulucz
 • Witryłów
 • Wydrna

Gmina Haczów

 • Buków
 • Haczów
 • Jabłonica Polska
 • Jasionów
 • Malinówka
 • Trześniów
 • Wzdów

Gmina Jasienica Rosielna

 • Jasienica Rosielna
 • Blizne
 • Orzechówka
 • Wola Jasienicka
 •  

Gmina Nozdrzec

 • Nozdrzec
 • Hłudno
 • Huta Poręby
 • Izdebki
 • Siedliska
 • Wara
 • Wesoła
 • Wołodź

Gmina Dynów

 • Dynów
 • Bachórz
 • Dąbrówka Starzeńska
 • Dylągówka
 • Harta
 • Laskówka
 • Łubno
 • Pawłokoma
 • Ulanica
 • Wyręby
 •  

Powiat

 • Warto zobaczyć
 • Inne zdjęcia
 • Regionalne