Menu
Dzisiaj jest: 21 Kwiecień 2021    |    Imieniny obchodzą: Anzelm, Bartosz, Feliks
Admin

Admin

URL strony: http://www.brzozowiana.pl

Uwaga na oszustwa "na spis powszechny"

 • Dział: Inne

Oszustwa na spis powszechny. Stop Manipulacji – nie daj się oszukać!

    1 kwietnia 2021 roku wystartował Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań prowadzony przez Główny Urząd Statystyczny. Spis potrwa do końca września bieżącego roku. Udział w spisie jest obowiązkowy zgodnie z ustawą o statystyce publicznej. Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Metoda uzupełniająca to spis przez telefon poprzez infolinię spisową lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego. Każdy z obywateli musi zezwolić na udostępnienie części swoich danych osobowych. Problem w tym, że chęć na ich pozyskanie mają także osoby działające niezgodnie z prawem, a moment na oszustwa pod pozorem spisu powszechnego jest doskonały z punktu widzenia przestępców.

W czasie pandemii pomysłowość oszustów szczególnie nie zna granic, co ma również bezpośrednie przełożenie na kradzieże danych i majątku poprzez spis powszechny. Od marca 2020 roku przestępcy dwoją się i troją, aby wykorzystać lęk, panikę i izolację seniorów w Polsce. Co chwilę powstają nowe techniki manipulacyjne. Przeciwdziała temu Stowarzyszenie MANKO, które od 8 lat wydaje Ogólnopolski Głos Seniora i Ogólnopolską Kartę Seniora, a także prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjną Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać. Już pierwszych dniach pandemii (marzec 2020) Głos Seniora zainaugurował ogólnopolską kampanię społeczną Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!. Do tej pory oszuści wymyślili ponad 30 różnych modyfikacji technik manipulacyjnych. Chcąc uchronić seniorów przed tymi przestępstwami, Stowarzyszenie MANKO rozpoczęło w marcu 2020 roku akcję Stop Korona-Oszustwom w ramach realizowanej kampanii Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać.

Sytuacja jest o tyle poważna, że spis powszechny jest i będzie rozpowszechniany w mediach. To z kolei ma znaczny wpływ na spadek czujności seniorów i może okazać się idealną szansą dla oszustów. W ramach kampanii Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać i akcji Stop Korona-Oszustwom, Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora ostrzega przed nieetycznymi praktykami na spis powszechny i przedstawia kolejne metody oszustw.

Oszustwa na spis powszechny – metoda na rachmistrza w Internecie

W pierwszej fazie spisu powszechnego, seniorzy są szczególnie narażeni na oszustwa poprzez fałszywe strony internetowe „umożliwiające” udział w spisie. Należy uważać na wszystkie komunikaty przychodzące z niesprawdzonych źródeł, a wśród nich m.in.: e-maile, SMS-y, media społecznościowe czy komunikatory. Pod żadnym pozorem nie powinno się klikać w linki zewnętrzne zawarte w podejrzanych wiadomościach, ponieważ mogą one prowadzić do stron czy aplikacji, które bez problemu przechwycą nasze dane. Do systemu należy logować się wyłącznie poprzez autoryzowaną stronę www.spis.gov.pl.

Oszustwa na spis powszechny – metoda na rachmistrza przez telefon

W drugim etapie spisu powszechnego, do osób niezapisanych będzie dzwonił bezpośrednio rachmistrz z GUSu. W związku, że według licznych badań tylko 20% seniorów korzysta z Internetu, druga metoda manipulacji może okazać się jeszcze bardziej skuteczna z perspektywy oszustów. Osoby te będą się starały wyłudzać dane osobowe. Dzwoniący mogą również namawiać do kliknięcia w podejrzane linki lub instalacji specjalnych aplikacji. Każdy uczestnik spisu ma prawo zweryfikować tożsamość swojego rozmówcy. Wystarczy poprosić o jego imię, nazwisko i numer legitymacji. Można je sprawdzić na stronie spisu w zakładce "Sprawdź rachmistrza" lub dzwoniąc na infolinię spisową na numer 22 279 99 99. Należy to zrobić przed udzieleniem jakichkolwiek informacji.

Oszustwa na spis powszechny – metoda na rachmistrza w domu

Jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli to nieunikniona będzie również bezpośrednia wizyta rachmistrza w domach osób, które do tej pory nie wzięły udziału w spisie powszechnym. Jest to kolejna idealna sytuacja dla oszustów, którzy mogą podszywać się pod rachmistrza. Wpuszczenie takiej osoby do domu może być bardzo nieprzyjemne w skutkach dla właściciela mieszkania, ponieważ kradzież danych osobowych może okazać się tylko jednym z naszych zmartwień. Przestępcy nie będą mogli oprzeć się okazji na rabunek majątku z naszego mieszkania. Należy uważać na wszystkie podejrzane prośby osoby podszywającej się za rachmistrza. Rachmistrzowie nie mogą robić zdjęć naszym dowodom osobistym w celu weryfikacji, prosić o opłatę za udział w spisie czy proponować do zalogowania się na ich urządzeniu do systemu spisowego poprzez bank. Podobnie, jak w przypadku oszustw przez telefon, przed podaniem danych każdego rachmistrza należy zweryfikować samodzielnie poprzez zakładkę "Sprawdź rachmistrza" na stronie spisu lub dzwoniąc na infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99.

Przykłady filmów w telewizji internetowej dedykowanej seniorom – Głos Seniora TV:

Seniorze, nie daj się oszukać!

https://www.youtube.com/watch?v=AHq7oCErzTY

Uważaj na „koronawirusowe” oszustwa!

https://www.youtube.com/watch?v=40g-g6-4PVM

Spot kampanii „Stop Manipulacji – nie daj się oszukać!”

https://www.youtube.com/watch?v=rrQXbjEKfYU

Spot promocyjny kampanii „Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!”

https://www.youtube.com/watch?v=pkeb8rsrsyo

Więcej informacji na:

https://glosseniora.pl/stop-manipulacji/

https://www.facebook.com/GlosSeniora

https://www.facebook.com/ogolnopolskakartaseniora

https://www.facebook.com/StopManipulacjiNieDajSieOszukac

https://www.instagram.com/glosseniora/

https://www.instagram.com/karta_seniora/

       W regione brzozowskim pierwszym na ten bardzo istotny problem, zwrócił uwagę Urząd Gminy w Jasiency Rosielnej, pozwalamy sobie upowszechnić te treści.

 

Blisko 10 – milionowa inwestycja w Brzozowie

     Zadanie otrzymało dofinansowanie w wysokości 85% kosztów kwalifikowalnych w ramach działania 6.3 Rewitalizacja przestrzeni regionalnej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014–2020. W ramach przedsięwzięcia wykonanych zostanie kilka zadań:

przebudowa dróg gminnych (ul. Harcerska, Staszica, Kilińskiego) w Brzozowie wraz z przebudową i zabezpieczeniem urządzeń infrastruktury technicznej

remont i przebudowa elementów stadionu sportowego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Brzozowie przy ul. Legionistów na działce nr ew. 149/1 wraz z budową monitoringu miasta Brzozów

przebudowa i remont wraz z wewnętrznymi instalacjami zabytkowego budynku domu kultury „SOKÓŁ” w Brzozowie

 oraz rewitalizacja parku miejskiego w Brzozowie.

Ogromny budynek z cegły z wieżyczką, znajdujący się przy głównej ulicy.

Alejka między drzewami liściastymi w parku.

Wizualizacja komputerowa, składająca się z dwóch zdjęć powstania budynku zaplecza sceny na imprezy.

Dwóch mężczyzn stoi w jasnym pomieszczeniu. W rękach trzymają teczki granatowe. Za nimi na scianie wiszą obrazy herbu miasta i godła Polski.

Na większość tych inwestycji mieszkańcy Brzozowa czekali wiele lat. Mowa m.in. tutaj o remoncie ul. Harcerskiej. (Tutaj pisaliśmy o rozpoczęciu prac)

Droga asfaltowa bardzo zniszczona, koleiny, dziury. Prowadzi między budynkami wielorodzinnymi.

Droga asfaltowa bardzo zniszczona, koleiny, dziury. Prowadzi między budynkami wielorodzinnymi. Droga między tunelami.

Droga asfaltowa między budynkami. Na środku stoi żółta koparka.

Prace rozpoczęły się też już w Brzozowskim Domu Kultury. W następnej kolejności roboty zaczną się w Parku Jordanowskim.

 Blisko 10 – milionowa inwestycja realizowana jest przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Brzozowie.

Planowana data zakończenia zadania to luty 2022 r. (brzozow.pl)

Auto przewrócone na bok w Trześniowie

 • Dział: Inne

     W piątek 16 kwietnia 2021 roku o godzinie 11:32 zostaliśmy zadysponowani do działań na terenie miejscowości Trześniów (droga główna obok stawu w kierunku Bukowa). Doszło tam do groźnie wyglądającego wypadku samochodu osobowego marki Honda. Ze wstępnych ustaleń wynika, że pojazd wpadając w poślizg uderzył w barierę energochłonną by następnie przewrócić się na bok. W wyniku zdarzenia dwie osoby zostały uwięzione w samochodzie. Jedna zdołała samodzielnie opuścić pojazd, natomiast druga została wyciągnięta przez strażaków przy użyciu deski ortopedycznej. Następnie poszkodowanym została udzielona kwalifikowana pierwsza pomoc. Po przybyciu karetki pogotowia ratunkowego poszkodowana kobieta została przekazana ratownikom medycznym. Nasza jednostka zakończyła działania po około 30 minutach. Na czas prowadzonych działań początkowo droga była zamknięta, a następnie wprowadzono ruch wahadłowy. Siły i środki: w zabezpieczeniu tego zdarzenia brały udział zastępy OSP KSRG z Haczowa i Trześniowa oraz PSP JRG z Brzozowa, karetka ZPR i policja. Czytamy w komunikacie OSP KSRG Haczów

Od redakcji. Autem tym podróżowały dwie kobiety, kierująca z pow. sanockiego i pasażerka z powiatu brzozowskiego, obu uczestniczkom tego zdarzenia ratownicy z ZPR udzielili pomocy medycznej na miejscu. Zdarzenie zakwalifikowane jako kolizja drogowa. Kierująca została ukarana mandatem karnym.

Apelujemy do podróżujących drogami w regionie brzozowskim i ościennych, na drogach jest ślisko, miejscami występuje błoto pośniegowe, prosimy o rozwagę. (admin)

„Moje miejsce na ziemi – mój dom, mój region”

Regulamin  Powiatowego Konkursu

„Moje miejsce na ziemi – mój dom, mój region”

 Organizator Konkursu: Starosta Brzozowski

 1. Cel Konkursu:

 Kształtowanie umiejętności łączenia szacunku do małej ojczyzny

 1. z szacunkiem do regionu i do Polski.
 2. Wzmacnianie poczucia lokalnej, regionalnej i narodowej więzi oraz tożsamości.
 3. Rozwijanie zainteresowania kulturą, tradycjami i walorami przyrodniczymi własnego regionu oraz popularyzowanie swojej miejscowości, obiektów, miejsc, symboli, zwyczajów.
 4. Rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów, wyzwalanie u nich twórczego myślenia.
 5. Rozbudzenie kreatywności i umożliwienie młodzieży zaprezentowania swojego talentu,
 6. Ukazanie wrażliwości artystycznej i umiejętności obserwowania otaczającej rzeczywistości.
 • Uczestnicy Konkursu:

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu brzozowskiego.

 1. Kategorie konkursowe:
 2. Plastyczna (prace wykonane dowolną techniką)
 3. Literacka (opowiadanie, wywiad, wiersz itp.)
 1. Termin i forma przekazania prac
 2. Prace należy dostarczyć w terminie do 05.2021 r. na adres:

Starostwo Powiatowe w Brzozowie, ul. Armii Krajowej 1, 36-200 Brzozów
z dopiskiem Powiatowy Konkurs „Moje miejsce na ziemi – mój dom, mój region”.

 1. Do pracy należy dołączyć wypełniony i czytelnie podpisany formularz zgłoszeniowy będący załącznikiem nr 1 do regulaminu oraz podpisaną ogólną klauzulę informacyjną RODO Starostwa Powiatowego w Brzozowie stanowiącą załącznik nr 2 do regulaminu.
 1. Prace nieposiadające załączników nie będą rozpatrywane.
 2. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród
 3. Prace oceni Komisja Konkursowa powołana przez Organizatora.

 

 1. O wynikach Konkursu i terminie wręczania nagród uczestnicy zostaną poinformowani drogą telefoniczną lub e-mailową.
 1. W każdej kategorii zostaną przyznane trzy nagrody główne. Dla pozostałych uczestników za udział w konkursie przewidziane są także atrakcyjne nagrody.

VII. Postanowienia końcowe

 1. Prace konkursowe nie podlegają zwrotowi.
 1. Regulamin konkursu wraz z załącznikami dostępny jest na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Brzozowie powiatbrzozow.pl

Załącznik nr 1

 FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

 „Moje miejsce na ziemi – mój dom, mój region”

 1. Imię…………………………………………………………………………………………………..
 1. Nazwisko……………………………………………………………………………………………
 1. Numer telefonu…………………………………………………………………………………….
 1. Adres e-mail:……………………………………………………………………………………………..
 1. Adres zamieszkania……………………………………………………………………………………..
 1. Nazwa i adres szkoły, do której uczęszcza uczestnik………………….................

……………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………..

 1. Klasa…………………………………………………………………………………………………….
 1. Dane kontaktowe rodzica lub opiekuna prawnego* (imię, nazwisko, nr telefonu)

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

*Dane kontaktowe rodzica lub opiekuna prawnego uzupełniają niepełnoletni uczestnicy konkursu

                                                                                                                   Załącznik nr 2

OGÓLNA KLAUZULA INFORMACYJNA RODO Starostwa Powiatowego w Brzozowie: Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L Nr 119/1) – zwanego dalej RODO r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Starosta Brzozowski.
  Dane przetwarzane są w Starostwie Powiatowym w Brzozowie, ul. Armii Krajowej 1,
  3 Maja 51, ul. Sienkiewicza 2.
 2. Inspektorem ochrony danych w Starostwie Powiatowym w Brzozowie jest Pan Robert Stachowicz. Dane kontaktowe: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 134342645.
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w związku z udziałem w konkursie powiatowym pt. „Moje miejsce na ziemi – mój dom, mój region” i przechowywane będą przez okres niezbędny w związku z organizacja i przebiegiem ww. konkursu.
 4. Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych nie będą, podmioty inne, niż upoważnione na podstawie przepisów prawa.
 5. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania

i prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych.

 1. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w czasie określonym przepisami prawa, oraz zgodnie z instrukcją kancelaryjną.
 2. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do PUODO (Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych) gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych
  z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
 3. Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest wymogiem ustawowym w zakresie określonym przepisami prawa. W pozostałym zakresie podanie danych jest dobrowolne, jednakże konsekwencją niepodania danych osobowych będzie zaprzestanie wnioskowanych przez Panią/Pana czynności prawnych.

Gmina Brzozów

 • Brzozów
 • Górki
 • Grabownica Starzeńska
 • Humniska
 • Przysietnica
 • Stara Wieś
 • Turze Pole
 • Zmiennica
 •  

Gmina Domaradz

 • Domaradz 
 • Barycz
 • Golcowa

Gmina Dydnia

 • Dydnia
 • Grabówka
 • Hroszówka
 • Jabłonka
 • Jabłonica Ruska
 • Końskie
 • Krzemienna
 • Krzywe
 • Niebocko
 • Niewistka
 • Obarzym
 • Temeszów
 • Ulucz
 • Witryłów
 • Wydrna

Gmina Haczów

 • Buków
 • Haczów
 • Jabłonica Polska
 • Jasionów
 • Malinówka
 • Trześniów
 • Wzdów

Gmina Jasienica Rosielna

 • Jasienica Rosielna
 • Blizne
 • Orzechówka
 • Wola Jasienicka
 •  

Gmina Nozdrzec

 • Nozdrzec
 • Hłudno
 • Huta Poręby
 • Izdebki
 • Siedliska
 • Wara
 • Wesoła
 • Wołodź

Gmina Dynów

 • Dynów
 • Bachórz
 • Dąbrówka Starzeńska
 • Dylągówka
 • Harta
 • Laskówka
 • Łubno
 • Pawłokoma
 • Ulanica
 • Wyręby
 •  

Powiat

 • Warto zobaczyć
 • Inne zdjęcia
 • Regionalne