Menu
Dzisiaj jest: 25 Marzec 2023    |    Imieniny obchodzą: Maria, Wieńczysław, Ireneusz

XIV Plebiscyt na Najpopularniejszego Sportowca Powiatu Brzozowskiego

XIV Plebiscyt na Najpopularniejszego Sportowca Powiatu Brzozowskiego

    Hegemonia skoczków narciarskich wygrywających trzy poprzednie plebiscyty zakończona. Ich dominację przerwali szachiści, których aż troje znalazło się w gronie pięciu najpopularniejszych sportowców powiatu brzozowskiego w roku 2013. Wygrała Aleksandra Kozubal, drugi był Tomasz Bober, zaś Zuzanna Jurkiewicz zajęła piąte miejsce. Wszyscy reprezentują barwy UKS-u SP nr 1 Brzozów. Tradycyjnie najpopularniejszego sportowca powiatu brzozowskiego wybierali Czytelnicy Tygodnika Nowe Podkarpacie, publikującego nazwiska kandydatów, kupony do głosowania oraz numery sms-ów. Organizatorami plebiscytu byli: Starostwo Powiatowe w Brzozowie i Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Brzozowie.

W czołówce regionu

    Takie rozstrzygnięcie, to konsekwencja sukcesów odnoszonych przez szachistów w roku 2013. Aleksandra Kozubal jest aktualną mistrzynią województwa podkarpackiego, sześciokrotną finalistką mistrzostw Polski, uczestniczką mistrzostw Europy. Zuzanna Jurkiewicz z kolei ma w swoim dorobku między innymi czterokrotny udział w finale mistrzostw Polski, czy brązowy medal mistrzostw województwa. Obydwie zawodniczki, wspólnie z Tomaszem Boberem, występowały w drugiej lidze juniorów, a całą trójkę powołano do kadry województwa podkarpackiego. – Nie spodziewałam się, że szachy wśród kibiców cieszyć się będą takim powodzeniem. Tą dyscypliną sportu zainteresował mnie mój dziadek, Kazimierz Kozubal, jednocześnie pełniący rolę trenera. Priorytetem dla mnie jest nauka w szkole, zaś szachy pasją, na którą staram się wygospodarować jak najwięcej czasu, mnie więcej do dwóch godzin dziennie. Cieszę się, że dotychczasowa praca przynosi efekty. W przyszłym roku planujemy wystartować w lidze seniorskiej, więc przede mną poważne wyzwanie. Jako, że szachy wymuszają w pewnym sensie siedzący tryb życia, staram się uprawiać też inne sportowe dyscypliny. Najbardziej lubię siatkówkę – powiedziała Aleksandra Kozubal – Najpopularniejszy Sportowiec Powiatu Brzozowskiego w 2013 roku. – Trenowanie wnuczki bardzo dopinguje mnie do codziennej pracy, do przekazywania szachowej wiedzy całej grupie młodzieży, skupionej w naszym klubie i chcącej zgłębiać tajniki tej bardzo popularnej dzisiaj na świecie dyscypliny sportu. Potrafimy się z Olą dogadywać i łączy nas wspólna pasja. Nie zaniedbujemy oczywiście nauki, staramy się wszystko jak najlepiej godzić, żeby szachy były dla Oli prawdziwą przyjemnością – podkreślił Kazimierz Kozubal – dziadek i trener Oli w jednej osobie.

 Sportowiec Powiatu Brzozowskiego. Łucznicy też wysoko.

    Tradycyjnie już łucznictwo należy do najpopularniejszych i najsilniejszych dyscyplin sportowych w powiecie brzozowskim. Tegoroczny plebiscyt w pełni to potwierdził. Wśród najpopularniejszych sportowców Wiktoria Toczek sklasyfikowana została na czwartym miejscu, Agata Ryba na szóstym, a Dawid Lasek na dziewiątym (wszyscy ŁKS Sagit Humniska). Dodatkowo Kapituła Plebiscytu przyznała Wiktorii Toczek tytuł Najlepszego Sportowca Powiatu Brzozowskiego w roku 2013, Jacka Rybę uhonorowała tytułem Trener Roku 2013, Dawida Laska okrzyknięto Talentem Roku, zaś drużyna chłopców ŁKS Sagit Humniska, mistrzów Polski młodzików w hali, otrzymała tytuł Zespół Młodzieżowy Roku 2013. Do największych osiągnięć Wiktorii Toczek w roku minionym należy zaliczyć: mistrzostwo Polski młodzików w strzelaniu 2x20 m., trzecie miejsce w mistrzostwach Polski młodzików w klasyfikacji ogólnej, trzecią lokatę w mistrzostwach Polski młodzików w mikście z Dawidem Laskiem. –Łucznictwo to piękny sport i daje mi dużo radości. Może trochę nietypowy, ale tym bardziej mnie przez to zainteresował. Wymaga wytrwałości i siły. Trenuję trzy razy w tygodniu po dwie lub dwie i pół godziny. Moim marzeniem, jak pewnie większości sportowców, jest wyjazd na olimpiadę. Przyszłość pokaże, czy się spełni – stwierdziła Wiktoria Toczek – Najlepszy Sportowiec Roku 2013 w powiecie brzozowskim. – Odnieśliśmy sukces w tym plebiscycie, który wieńczy nasz całoroczny wysiłek. Zarówno zawodników, jak i trenerów oraz działaczy ŁKS-u Sagit Humniska. Obecnie w klubie trenuje około trzydziestoosobowa grupa łuczników ciężko pracujących, zaangażowanych w treningi, co przynosi efekty w postaci wyników na zawodach. Nasi podopieczni sami zachęcają znajomych do łucznictwa. W latach poprzednich mieliśmy w klubie młodzież głównie z Grabownicy i Humnisk, a teraz z całego powiatu brzozowskiego, a nawet z Sanoka, Dubiecka, Iwonicza, Rymanowa. Tytuł Trener Roku jest dla mnie osobiście bardzo dużym wyróżnieniem. Żartuję, że miałem rezygnować, ale Kapituła zmobilizowała mnie do dalszego działania. Obecnie w klubie mamy trzech trenerów. Oprócz mnie szkoleniem zajmują się: Zdzisław Toczek i Marek Ryba. To ułatwia pracę i pewnie też przyczynia się do wyników, jakie uzyskują nasi zawodnicy – oznajmił Jacek Ryba – Trener Roku 2013.

Kibicujemy naszym sportowcom.

    Sukcesy sportowców na arenie ogólnopolskiej, a nawet międzynarodowej przyczyniają się do promocji powiatu brzozowskiego w różnych częściach kraju. – Doceniamy wysiłek sportowców, zawsze im kibicujemy i cieszymy się razem z nimi z ich medali, czy triumfów. Ale na pozytywny sportowy wizerunek powiatu brzozowskiego pracuje też cała rzesza trenerów i działaczy starających się przyciągnąć do danej dyscypliny jak największą grupę młodych ludzi oraz zapewnić środki na funkcjonowanie poszczególnych klubów, czy organizację konkretnych zawodów. Zainteresowanie, jakim cieszy się sport w powiecie brzozowskim wśród młodzieży, a także ilość rozmaitych rozgrywek świadczą najlepiej o tym, że wysiłki zarówno szkoleniowców, jak i działaczy przynoszą konkretne efekty. Duże zasługi w krzewieniu kultury fizycznej w naszym powiecie mają przedstawiciele Powiatowego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe na czele z Przewodniczącym – Bronisławem Przyczynkiem. Gratulując dotychczasowych rezultatów, dziękując za aktywność oraz podziwiając pasję wszystkich zaangażowanych w rozwój sportu w powiecie brzozowskim, życzę kolejnych sukcesów i mistrzowskich tytułów w roku 2014 – podsumował Zygmunt Błaż – Starosta Brzozowski.

Sebastian Czech

Sportowiec Powiatu Brzozowskiego

    Pierwsza dziesiątka XIV Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Powiatu Brzozowskiego w 2013 roku (wybierano spośród 31 kandydatur).

1. Aleksandra Kozubal (UKS SP nr 1 Brzozów, szachy) – 2234 punkty (385 z kuponów + 1849 z sms-ów),

2. Tomasz Bober (UKS SP nr 1 Brzozów, szachy) – 1748 (108+1640),

3. Konrad Federczak (LKS Turze Pole, tenis stołowy) – 1569 (269+1300),

4. Wiktoria Toczek (ŁKS Sagit Humniska, łucznictwo) – 1160 (144+1016),

5. Zuzanna Jurkiewicz (UKS SP nr 1 Brzozów, szachy) – 1111 (44+1067),

6. Agata Ryba (ŁKS Sagit Humniska, łucznictwo) – 1028 (126+902),

7. Anna Krzysztyńska (KKSz Urania MOSiR Krosno, szachy) – 1008 (69+939),

8. Emilia Wojtas (UKS SP nr 1 Brzozów, szachy) – 936 (116+820),

9. Dawid Lasek (ŁKS Sagit Humniska, łucznictwo) – 874 (56+818),

10. Dawid Kędra (SMS MOSiR Brzozów, siatkówka) – 799 (173+626).

    Tytuły przyznane przez Kapitułę Plebiscytu. Najlepszy Sportowiec Powiatu Brzozowskiego w 2013 roku:

1. Wiktoria Toczek (ŁKS Sagit Humniska, łucznictwo),

2. Damian Baran (wychowanek LKS-u Izdebki, obecnie Stal Rzeszów, piłka nożna),

3. Artur Czopor i Przemysław Czopor (BKS Ju-Jitsu Brzozów);

Trener Roku: Jacek Ryba (ŁKS Sagit Humniska, łucznictwo);

Trener – Wychowawca: Kazimierz Kozubal (UKS SP nr 1 Brzozów, szachy);

Zasłużony Trener: Zbigniew Hanus (Drużyna Zespołu Szkół Budowlanych, koszykówka);

Talent Roku: Dawid Lasek (ŁKS Sagit Humniska, łucznictwo);

Odkrycie Roku: Sylwester Lusiusz (wychowanek Iskry Przysietnica, obecnie Karpaty Krosno, piłka nożna);

Zespół Roku: Płomień Zmiennica (piłka nożna);

Zespół Młodzieżowy: ŁKS Sagit Humniska (drużyna młodzików, łucznictwo);

Pasjonat Sportu i Rekreacji: Mateusz Bieleń (kolarstwo) i Anna Cyparska (biegi oraz Nordic - Walking);

Sportowcy Starszego Pokolenia: Stanisław Baran (Brzozovia, piłka nożna), Roman Dacko (wioślarstwo, narciarstwo, kolarstwo).

    Gościem Honorowym była Izabela Zatorska, lekkoatletka specjalizująca się w biegach górskich, zdobywczyni między innymi Pucharu Świata w tej dyscyplinie sportu. Podziękowanie za wspieranie inicjatyw sportowych i pomoc przy organizacji zawodów otrzymali: Tadeusz Więcek (Prezes Nowego Podkarpacia), Jan Winiarski (Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy Rosielnej), Artur Kasprzyk (działacz Cisów Jabłonica Polska).

     Nagrody wręczali: Tadeusz Pióro - Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Zygmunt Błaż – Starosta Brzozowski, Janusz Draguła – Wicestarosta Brzozowski, Henryk Kozik – Przewodniczący Rady Powiatu w Brzozowie, Grażyna Gładysz – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Powiatu w Brzozowie, Stanisław Jakiel – Wójt Gminy Haczów, Stanisław Pilszak – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Brzozowie, Beata Czerkies – Kierownik Referatu Organizacyjnego i Kadr Urzędu Gminy w Dydni, Bronisław Przyczynek, Bolesław Kostur, Stanisław Chrobak, Zofia Czech (Powiatowe Zrzeszenie LZS w Brzozowie).

    Oprawa artystyczna: Zespół Muzyczny Brzozowskiego Domu Kultury, Zespół Tańca Estradowego GEST z Grabownicy.

(Dziękujemy redakcji BGP za udostepnienie zdjęć z uroczystości)

 

 

Galeria

Powrót na górę

Gmina Brzozów

 • Brzozów
 • Górki
 • Grabownica Starzeńska
 • Humniska
 • Przysietnica
 • Stara Wieś
 • Turze Pole
 • Zmiennica
 •  

Gmina Domaradz

 • Domaradz 
 • Barycz
 • Golcowa

Gmina Dydnia

 • Dydnia
 • Grabówka
 • Hroszówka
 • Jabłonka
 • Jabłonica Ruska
 • Końskie
 • Krzemienna
 • Krzywe
 • Niebocko
 • Niewistka
 • Obarzym
 • Temeszów
 • Ulucz
 • Witryłów
 • Wydrna

Gmina Haczów

 • Buków
 • Haczów
 • Jabłonica Polska
 • Jasionów
 • Malinówka
 • Trześniów
 • Wzdów

Gmina Jasienica Rosielna

 • Jasienica Rosielna
 • Blizne
 • Orzechówka
 • Wola Jasienicka
 •  

Gmina Nozdrzec

 • Nozdrzec
 • Hłudno
 • Huta Poręby
 • Izdebki
 • Siedliska
 • Wara
 • Wesoła
 • Wołodź

Gmina Dynów

 • Dynów
 • Bachórz
 • Dąbrówka Starzeńska
 • Dylągówka
 • Harta
 • Laskówka
 • Łubno
 • Pawłokoma
 • Ulanica
 • Wyręby
 •  

Powiat

 • Warto zobaczyć
 • Inne zdjęcia
 • Regionalne