Menu
Dzisiaj jest: 29 Maj 2023    |    Imieniny obchodzą: Magdalena, Teodozja, Maria

"Dobro, które czynisz powraca". Plener malarski artystów-malarzy w DPS Dla Dzieci Zgromadzenia Sióstr Służebniczek w Starej Wsi

fot. brzozowiana fot. brzozowiana

    W okresie od 5-11 września w Starej wsi koło Brzozowa na terenie Domu Pomocy Społecznej dla dzieci, odbywa się plener malarski. Plener ten zorganizowany został przez Oddział Rzeszowski Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej. Plener odbywa się  pod hasłem "Dobro, które czynisz powraca". Artyści przekażą swoje prace, które następnie zostaną zlicytowane w terminie późniejszym na rzecz chorych dzieci. W myśl hasła pod jakim odbywa się plener artyści chcą przekazać cząstkę siebie  dzieciom aby w ten sposób dać im uśmiech. Komisarzem pleneru jest prezes Oddziału Rzeszowskiego ZPARP Anna Pacuła-Cyzio. W trakcie pleneru przewidziane są również zajęcia z malarstwa z chorymi dziećmi. Wybrane obrazy, jedne ukończone, inne w trakcie pracy nad nimi – zawiera galeria. Wszystkie będą dostępne podczas wystawy poplenerowej w DPS dla Dzieci Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP w Starej Wsi (dawny „Caritas”), 10 września od godz. 15.00.

    Artyści biorący udział w plenerze to: art. plastyk Anna Pacuła-Cyzio, art. plastyk Ewa Czernal-Suliga, art. plastyk Janusz Maksymiuk, art. plastyk Julia Spirowska, art. plastyk Adrianna Gurgul, art. plastyk Robert Berlin, art. plastyk Danuta Krüger, art. plastyk Aleksander Ostrowski. Do akcji Oddziału Rzeszowskiego ZPARP dołączyli się też inni artyści przekazując swoje prace a to: art. plastyk Agata Trzcińska, art. plastyk Piotr Kowieski i art. plastyk Renata Pelczar

Anna Pacuła-Cyzio - urodziła się w 1969 r w Rzeszowie. Tu też mieszka i tworzy. Należy do Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej. Pełni funkcję prezesa Oddziału Rzeszowskiego ZPARP. Żywo uczestniczy w akcjach charytatywnych przekazując swoje obrazy na szczytny cel w tym  na licytacje podczas  Orkiestry Świątecznej Pomocy, bale charytatywne, akcje charytatywne. Jest artystą należącym do grupy "Malarzy Uśmiechu", która poprzez swoją twórczość wspiera potrzebujące chore osoby.  Jednym z głównych obiektów jej twórczych zainteresowań jest pejzaż, otaczająca przyroda i towarzyszące jej emocje. Jak twierdzi pejzaż to psalm na cześć Stwórcy, ukłon pięknu natury. Pejzaż ukazuje nam piękno otaczającego świata, co często jest przez większość niedostrzegane, niezauważone, niedoścignione dlatego wyjazdy plenerowe są tak bliskie jej sercu. Artystka lubi też łączyć rzeczywistość z wyimaginowanym światem. Malarstwo pasjonuje ją od dziecka i  jest to  jej  prawdziwa miłość.  Malarstwo to śpiew  jej duszy, jej  modlitwa, pasja, stanowi mantrę i  medytację. Na jej obrazach  panuje cisza, spokój , harmonia, lekkość i ciepło. Malarstwo stało się jej poszukiwaniem wewnętrznego spokoju, który chce przekazać innym. Malując na płótnie pozostawia cząstkę siebie pieczętując swój ślad na Ziem. Jak twierdzi w malarstwie jest tyle przyjemności, namiętności, słodyczy. "Malarstwo jest milczącą poezją, a poezja mówiącym malarstwem" - tej słynnej sentencji Symonidesa z Keos pozostaje wierna. W chwili obecnej trwa wystawa jej prac  w Dworku Szeptyckich w miejscowości Korczyna oraz uczestniczy w ogólnopolskiej wystawie Malarstwa, Fotografii i Tkaniny odbywającej się w Człuchowie koło Koszalina.

Julia Spirowska - malarka, należąca do ZPARP Oddział Kraków, pełni funkcje prezesa tegoż Oddziału. Mieszka i pracuje w Krakowie. Jej malarstwo to głównie pejzaże olejne, architektura. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach. Uwielbia plenery malarskie na które jeździ od 20 lat. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Bierze udział w aukcjach charytatywnych przekazując swoje prace na szczytny cel.

Adrianna Gurgul - malarka należąca do Oddziału Krakowskiego ZPARP. Jest studentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiuje na kierunku  malarstwo. Uczestniczy w licznych plenerach malarskich. Bierze udział w aukcjach charytatywnych.

Robert Berlin - urodzony w 1968 roku na Mazowszu. Malarz rozpoczął swoją przygodę a malowaniem pod okiem Krystyny Berlin i profesora Aleksandra Turka. Mieszka i tworzy w Milanówku. Ma w swoim dorobku kilkanaście wystaw indywidualnych, kilkadziesiąt wystaw zbiorowych oraz udział w kilkunastu plenerów Malarskich. Tematy prac to głównie pejzaże, ale też kwiaty, konie, martwe natury. W zdecydowanej większości w technice olejnej na płótnie. Chetnie podejmuje także inne tematy i techniki plastyczne jak rysunek, pastel, akwarela, akryl i grafikę użytkową.

Janusz Maksymiuk - urodzony w Białej Podlaskiej. Ukończył w liceum im. J.I. Kraszewskiego. Następnie uczył się w elitarnej na owe czasy szkole, jedynym w kraju Państwowym Zawodowym Studium Plastycznym Konserwacji Dzieł Sztuki w Tarnowie, które ukończył z wyróżnieniem. Dalsze koleje losu, to praca w klubie kultury "Piast" w Białej Podlaskiej, w którym w raz z innymi młodymi ludźmi stworzyli Grupę Form Wizualnych. Od 1983 do 1995 roku pracował w Biurze Wystaw Artystycznych w Białej Podlaskiej. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Od 1994 r. prowadzi "Galerię". Organizuje wystawy innym artystom. Jego debiut artystyczny odbył się gdy Janusz miał 15 lat, na wystawie zorganizowanej przez Wojewódzki Dom Kultury w Białej Podlaskiej. Prezentował tam swoje 3 obrazki. Kocha Podlasie, jest zafascynowany bogactwem i zmiennością zjawisk zachodzących w przyrodzie. Jego pastelowe pejzaże są refleksyjne, nastrojowe. Emanuje z nich łagodność i spokój. Kontakt z jego sztuką ma charakter szczególny. Pozwala uciec od wrzasku, szumu, czasem bolesnej codzienności, zatłoczonych parkingów, korków ulicznych, gwałtu, przemocy. Autorowi bardzo bliska jest muzyka. Jest wrażliwy na jej brzmienie, jakość dźwięku. Maluje przeważnie przy muzyce. Różne są jej nastroje i napięcia. Muzyka dzieje się w czasie, obraz jest statyczny. Wydaje się jednak, że architektura jego obrazów jest podobna w zamierzeniu do architektury muzyki romantycznej, że rozłożenie akcentów, błyski światła i cala reszta służą wytworzeniu doznania emocjonalnego, porównywalnego z jego doznaniami, przy percepcji tego typu kompozycji muzycznej." W 1998 roku Janusz Maksymiuk za wybitny wkład w rozwój województwa bialskopodlaskiego został uhonorowany pamiątkowym medalem Bialskopodlaskiego Sejmiku Samorządowego.

Danuty Krüger - malarka na stałe mieszka i tworzy w Berlinie. Jest pomysłodawczynią i wykonawczynią galerii "Za chatą" w miejscowości Ostroróg. Artystka stworzyła ją w zaciszu własnego domu. Galeria ma być miejscem spotkań, wystaw, wernisaży dla wszystkich, którzy pragną zaprezentować swoją twórczość, otworzyć się i zrobić coś na rzecz środowiska lokalnego. Danuta Krüger wie, jak trudno jest czasami odkryć i realizować swoje marzenie, chociaż od zawsze interesowała się malarstwem i sztuką – swoją twórczość pokazała światu dopiero w 2007 r. wolna, zafascynowana krajem skandynawskim, a także Puszczą Notecką, okolicami Krzyża, Drezdenka, Gorzowa. Swoje prace wystawiała już w Niemczech (od 25 lat mieszka w Berlinie), Norwegii, Irlandii, Danii i w Polsce( w Krzyżu, Kosinie, Dźwirzynie, Kołobrzegu). Oznaczona w 2010 r. tytułem Przyjaciel Kultury Krzyża. W 2011r. otrzymała nagrodę publiczności na „Salonie Wielkopolskim” w Czarnkowie. Od dziecka dostrzegała dużo więcej, chodzi o naturę, kolory i piękno, które nas otacza. Był to wpływ jej osobowości, a przede wszystkim wrażliwej duszy. Jak sama mówi: „Malowałam od zawsze-nie pędzlem, ale sercem.” Do pewnego momentu aktywność fizyczna i poświęcenie się kajakarstwu przysłoniły jej pasję malarską. Kajakarka - z dużymi osiągnięciami była zbyt pochłonięta sportem wyczynowym, nie miała czasu na sztukę. Poza tym otwarcie przyznaje, że lenistwo hamowało, aby pójść do sklepu i zakupić pierwsze farby. Przełamała się w 2007 r. Powiedziała sobie teraz i zaczęła tworzyć dla odbiorców, nie dla siebie. Tak jak do tej pory pływała kajakiem, tak nabrała wiatru w żagle i rozpoczęła niesamowity rejs statkiem po oceanie sztuki. W drodze zawitała do kilkunastu portów, większych i mniejszych, gdzie zostawiła ślady swojej sztuki: Berlin-Drezno-Frankfurt-Krzyż- Kosin-Piła-Czarnków-Dźwirzyno-Krzyż - tak organizowała wystawy, wernisaże, pejzaże, zwierzęta, martwa natura, a ostatnio abstrakcje, oto efekt jej malarskich podróży. Maluje dużo i z pasją. W roku potrafi stworzyć ponad 40 obrazów, chociaż patrząc na jej rozwój śmiało można powiedzieć, że wkrótce osiągnie poziom twórczości znanego w literaturze polskiej Ignacego Kraszewskiego. On na koncie miał ponad 600 utworów.

Ewa Czernal-Suliga - urodziła się w woj. opolskim, gdzie spędziła większą część swojego życia. Malarstwo miała w duszy chyba od dziecka, lecz proza życia ,walka z codziennością zmusiła ja do schowania swoich marzeń na dno głębokiej szuflady. Opuściła kraj w poszukiwaniu lepszego jutra dla siebie i swojej rodziny, przez kilka lat przebywała za granica i tam znowu powróciły marzenia z dzieciństwa. Maluje od ok 7 lat  i zgodnie z mottem ...”Największym darem jest widzieć piękno w codzienności” jej obrazy przedstawiają nostalgiczne obrazy z kwiatami, impresjonistyczne pejzaże, czy tez martwa natura widziana jej oczami. Fascynuje się malarstwem Moneta, Bozańskiej, Karpińskiego. Od 3 lat osiedliła się na stale w Bielowicku i tam urządziła swoja pracownie.

   Jest członkiem Związku  Artystów Plastyków Rzeczpospolitej Polskiej, należy również do grona artystów Galerii Sztuki Współczesnej „Stolemowie Kultury” w Gniewinie.  Bierzy czynny udział w plenerach.

Aleksander Ostrowski - artysta mieszka na stałe na Ukrainie. Malarstwo pasjonuje go od wczesnych lat dziecięcych. Swojej pasji oddaje się całkowicie od 1974 r.  Uprawie malarstwo akwarelowe, olejowe oraz rysunek. Jest nauczycielem w Szkole Artystycznej w Dunajowcach na Podolu. Tematem prac artysty jest sakrum, pejzaże, abstrakcja. Jego dorobek to ponad 10 wystaw na terenie Polski w tym W miejscowości Turek, Wrocław, Lublin. Kilkanaście wystaw na terenie ojczystego kraju. Często wyjeżdża na plenery organizowane na Ukrainie i  Polsce m.in. Opole, Czarny Piec dwukrotnie i in. Jest artystą zaprzyjaźnionym z artystami w Polsce.

(na podstawie informacji uzyskanej od Pani Anny Pacuły-Cyzio - admin)

Ostatnio zmienianyczwartek, 08 wrzesień 2016 17:37
Powrót na górę

Gmina Brzozów

 • Brzozów
 • Górki
 • Grabownica Starzeńska
 • Humniska
 • Przysietnica
 • Stara Wieś
 • Turze Pole
 • Zmiennica
 •  

Gmina Domaradz

 • Domaradz 
 • Barycz
 • Golcowa

Gmina Dydnia

 • Dydnia
 • Grabówka
 • Hroszówka
 • Jabłonka
 • Jabłonica Ruska
 • Końskie
 • Krzemienna
 • Krzywe
 • Niebocko
 • Niewistka
 • Obarzym
 • Temeszów
 • Ulucz
 • Witryłów
 • Wydrna

Gmina Haczów

 • Buków
 • Haczów
 • Jabłonica Polska
 • Jasionów
 • Malinówka
 • Trześniów
 • Wzdów

Gmina Jasienica Rosielna

 • Jasienica Rosielna
 • Blizne
 • Orzechówka
 • Wola Jasienicka
 •  

Gmina Nozdrzec

 • Nozdrzec
 • Hłudno
 • Huta Poręby
 • Izdebki
 • Siedliska
 • Wara
 • Wesoła
 • Wołodź

Gmina Dynów

 • Dynów
 • Bachórz
 • Dąbrówka Starzeńska
 • Dylągówka
 • Harta
 • Laskówka
 • Łubno
 • Pawłokoma
 • Ulanica
 • Wyręby
 •  

Powiat

 • Warto zobaczyć
 • Inne zdjęcia
 • Regionalne