Menu
Dzisiaj jest: 4 Październik 2023    |    Imieniny obchodzą: Rozalia, Franciszek, Konrad
Magdalena Korona
reklama
Józef Gdański
reklama

Tydzień Języków Obcych w Szkole Podstawowej w Dydni

fot. arch Szkoły Podstawowej w Dydni fot. arch Szkoły Podstawowej w Dydni

                                                                                                                                                                                                „Iloma językami mówisz, 

tylekroć stajesz się nowym człowiekiem”.

(Johann Wolfgang von Goethe)

 

     W grudniu obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Języków Obcych. Łączy on elementy nauki i zabawy oraz stanowi niezwykłą motywację do działania, zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. W tym szczególnym czasie chcieliśmy podkreślić znaczenie języków obcych we współczesnym świecie.

Tydzień Języków Obcych obfitował w wiele imprez i konkursów, których celem było propagowanie nauki języka angielskiego, rosyjskiego, francuskiego i niemieckiego oraz szerzenie wiedzy o kulturze i tradycjach krajów obcojęzycznych. Ze względu na czas, w którym odbywała się ta impreza, nie mogło zabraknąć także nawiązania do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie aktywnie biorący udział we wszystkich organizowanych wydarzeniach i konkursach mieli możliwość pochwalić się znajomością języków obcych nauczanych w naszej szkole. Atrakcją, zwłaszcza dla dzieci z klas młodszych, była możliwość nauczenia się od uczennicy kl. VII, Naomi Achirico, piosenki oraz kilku zwrotów w języku hiszpańskim. Wszystkim zaangażowanym w przebieg tych niezwykłych propozycji edukacyjnych towarzyszył świetny nastrój, potęgowany przez atmosferę zdrowego współzawodnictwa. Uczestnicy mogli rywalizować indywidualnie, w grupach i w klasach. Tydzień Języków Obcych był realizowany według następującego planu:

Pierwszy dzień –Dzień Barw Flagi Brytyjskiej, Francuskiej i Rosyjskiej. Chętni uczniowie przyszli do szkoły ubrani w kolorach: granatowym, białym i czerwonym. Odbyło się także losowanie krajów do konkursu na najciekawszą gazetkę lub miniwystawę klasową poświęconą tradycjom związanym ze Świętami Bożego Narodzenia w wybranym państwie. W tym dniu uczniowie klas starszych prowadzili także w młodszych klasach lekcje języków obcych (angielskiego, rosyjskiego, francuskiego i hiszpańskiego).

Drugi dzień był dniem Barw Flagi Niemieckiej, więc na ubraniach uczniów królowały kolory czarny, czerwony i żółty. W tym dniu odbył się także konkurs między klasowy „One out of ten - Jeden z dziesięciu”. Przedstawiciele klas IV SP - III Gimnazjum mogli wykazać się wiedzą na temat tradycji obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia w innych krajach. Zwyciężyła drużyna z klasy VI – Joanna Janowicz i Weronika Kulon.

Trzeci dzień czyli Dzień Barw Flagi Irlandzkiej. Tego dnia odbywały się quizy korytarzowe, w których uczniowie mogli sprawdzić swoją znajomość języków obcych. Komisja konkursowa rozstrzygnęła także konkurs na najciekawsze i najpiękniejsze kartki Bożonarodzeniowe z życzeniami w językach obcych. Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością i starannością, przygotowując swoje prace. Zwycięskie kartki z życzeniami w języku angielskim wysłane zostały do Królowej Elżbiety II w Wielkiej Brytanii,   w języku rosyjskim do sierocińca w miejscowości Czaty na Syberii, a te pisane po francusku do podopiecznych naszej szkoły z Afryki w ramach programu Adopcja Serca. Autorzy nagrodzonych prac:

Kartka Bożonarodzeniowa z życzeniami w języku angielskim:

I miejsce - Dominika Cierpiak i Weronika Siedlecka kl. III a gimnazjum

II miejsce (ex aequo) -  Katarzyna Kondracka kl. VIII b, Paulina Rybczak kl. II

III miejsce (ex aequo)  – Nikola Piskorowska kl. IV a, Weronika Kulon kl.VI

Wyróżnienie: Martyna Siedlecka kl. VI, Bernadetta Fejdasz kl. III b

Kartka Bożonarodzeniowa w języku rosyjskim i francuskim:

I miejsce – Amelia Szmyd kl. III gimnazjum

Wyróżnienie: Bernadetta Fejdasz  kl. III b gimnazjum, Oliwia Węgrzyńska kl.III a gimnazjum, Dominik Kot kl. III a gimnazjum,

Czwarty dzień na szkolnych korytarzach królowała szkocka kratka. W tym dniu odbyło się także ocena dekoracji sal lekcyjnych. Zwycięskie klasy:

I miejsce – klasa VIIIb

II miejsce – klasa VIIIa

III miejsce (ex aequo) – kl. VII i kl. VI

Ostatniego dnia nauki w tygodniu miał miejsce apel podsumowujący Tydzień Języków Obcych. Uczniowie zgromadzeni w świetlicy szkolnej mieli okazję obejrzeć scenkę kupowania biletu na pociąg - Buying a train ticket (przygotowaną przez uczennice kl. V) oraz trzy przedstawienia w j. angielskim: Rudolf, the Red Nosed Reindeer, Snow White oraz The Ugly Duckling. Pojawiły się także dwie scenki w j. rosyjskim: jedna z bajki Chatka Zajączka i druga z wiersza Lokomotywa oraz wykonany przez uczennice klasy III Gimnazjum tradycyjny taniec rosyjski Kozaczok. Uczennice klas VIII zagrały oraz zaśpiewały kolędę Cicha Noc w kilku językach w tym angielskim, niemieckim i  francuskim. Zwieńczeniem całego apelu było wykonanie przez Naomi Achirico piosenki Santa Claus is coming to town, za które uczennica klasy VII zebrała gromkie brawa.

Tydzień Języków Obcych stał się już cykliczną imprezą w Szkole Podstawowej w Dydni. Przedsięwzięcia realizowane z tego tytułu cieszą się dużą popularnością wśród nauczycieli i uczniów. Szereg konkursów odbywających się w ramach tego tygodnia stanowi uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej kierowanej do uczniów. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejny Tydzień Języków Obcych, który odbędzie się już za rok.  

Magdalena Serwatka

Elżbieta Kopija - Piskorowska

Ostatnio zmienianypiątek, 28 grudzień 2018 22:10
Powrót na górę

Gmina Brzozów

 • Brzozów
 • Górki
 • Grabownica Starzeńska
 • Humniska
 • Przysietnica
 • Stara Wieś
 • Turze Pole
 • Zmiennica
 •  

Gmina Domaradz

 • Domaradz 
 • Barycz
 • Golcowa

Gmina Dydnia

 • Dydnia
 • Grabówka
 • Hroszówka
 • Jabłonka
 • Jabłonica Ruska
 • Końskie
 • Krzemienna
 • Krzywe
 • Niebocko
 • Niewistka
 • Obarzym
 • Temeszów
 • Ulucz
 • Witryłów
 • Wydrna

Gmina Haczów

 • Buków
 • Haczów
 • Jabłonica Polska
 • Jasionów
 • Malinówka
 • Trześniów
 • Wzdów

Gmina Jasienica Rosielna

 • Jasienica Rosielna
 • Blizne
 • Orzechówka
 • Wola Jasienicka
 •  

Gmina Nozdrzec

 • Nozdrzec
 • Hłudno
 • Huta Poręby
 • Izdebki
 • Siedliska
 • Wara
 • Wesoła
 • Wołodź

Gmina Dynów

 • Dynów
 • Bachórz
 • Dąbrówka Starzeńska
 • Dylągówka
 • Harta
 • Laskówka
 • Łubno
 • Pawłokoma
 • Ulanica
 • Wyręby
 •  

Powiat

 • Warto zobaczyć
 • Inne zdjęcia
 • Regionalne