Menu
Dzisiaj jest: 24 Kwiecień 2024    |    Imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Z Erasmusem+ w Costa del Sol

fot. arch I LO Brzozów fot. arch I LO Brzozów

W dniach 10 – 17 lutego 2024r., 10 uczniów klas dwujęzycznych I Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie, pod opieką 2 nauczycieli: Moniki Szczepek i Marzeny Komskiej - Ciesielskiej, wzięło udział w mobilności edukacyjnej w dwujęzycznej szkole Instituto de Educacion Secundaria w mieście Adra w słonecznej części Hiszpanii – Andaluzjii, czyli na wybrzeżu Costa del Sol. Mobilność ta odbyła się w ramach realizowanego w naszej szkole programu Erasmus+. W ubiegłym roku szkolnym I Liceum pomyślnie przeszło proces Akredytacji i uzyskało uproszczony dostęp do możliwości uzyskiwania dofinansowania w ramach Akcji 1. Otrzymana Akredytacja w programie Erasmus+ jest dla nas gwarancją regularnego otrzymywania dofinansowania na działania związane z realizacją celów założonych w stworzonym przez nas Planie Erasmusa. Cel 3 naszego Planu Erasmusa brzmi: “Poszerzanie wiedzy uczniów klas dwujęzycznych w zakresie przedmiotów technicznych (matematycznych, fizycznych, informatycznych)”. Założyliśmy sobie taki cel, ponieważ nasze klasy dwujęzyczne to klasy matematyczno – informatyczne. Chcieliśmy więc dać im szansę nauki przedmiotów ścisłych w środowisku anglojęzycznym, aby mogli nie tylko poszerzyć zakres słownictwa z tych dziedzin, ale również,  pod okiem anglojęzycznego specjalisty, rozwiązywać zadania z treścią oraz wykonywać doświadczenia i  je objaśnić w j. angielskim- w środowisku międzynarodowym. Co więcej, podczas takiej mobilności, dzięki obserwacji pracy w szkole zagranicznej, uczniowie mają szansę, by poznać nowe metody nauki, które mogą przenieść i wykorzystać w swojej szkole macierzystej. W tym roku szkolnym skupiliśmy się na 2 przedmiotach- matematyce i fizyce. Uczniowie wzięli udział w Science Week, który organizowany jest w naszej szkole partnerskiej każdego roku. W ramach tego wydarzenia uczestniczyli w licznych warsztatach fizycznych oraz matematycznych. Dodatkowo udało nam się skorzystać z warsztatów biologicznych oraz dotyczących wirtualnej rzeczywistości. Zajęcia te prowadzone były w języku angielskim przez wykwalifikowanych nauczycieli naszej szkoły partnerskiej, która, tak jak i nasze liceum, ma klasy dwujęzyczne. Każda mobilność w ramach programu Erasmus+ to również sposobność do tego, aby ćwiczyć język angielski, który jest językiem głównym mobilności, by poznać kulturę i historię kraju, do którego się podróżuje oraz aby zatopić się w mentalność ludzi, których się spotyka. Oprócz wspomnianych wyżej warsztatów, udało nam się zwiedzić: nasze gościnne miasteczko Adre, leżącą niedaleko Almerię, Malagę oraz słynną Granadę. Wybraliśmy się do Parku Narodowego Cabo de Gata, wypróbowaliśmy spływ kajakowy po morzu, a także spędziliśmy mnóstwo czasu na plaży. Hiszpania powinna się nam kojarzyć z flamenco – także i to zapewniła nam szkoła partnerska. Zobaczyliśmy pokaz profesjonalnej tancerki oraz sami wzięliśmy udział w lekcji tego tradycyjnego tańca. Wszyscy wróciliśmy zmęczeni, ale bogatsi o wiele nowych doświadczeń i wrażeń. Każdemu z uczestników zwykle co innego zapada głęboko w pamięci, każdy zapamiętuje inne szczegóły. Hiszpania leży zaledwie 4 godziny lotu od Polski. Czyli tak niedaleko… Ale to tak różnorodny i zupełnie inny kraj od naszej Ojczyzny. Inna mentalność ludzi, kuchnia, kultura i zupełnie inne krajobrazy niż nasze. Nasi uczniowie- bogatsi o nowe doświadczenia, złapali bakcyla podróżowania i z pewnością zechcą tam kiedyś wrócić. Mobilności edukacyjne w ramach posiadanej przez szkołę Akredytacji w programie Erasmus+ trwać będą do końca 2027r. Ciekawe dokąd Erasmus zaprowadzi nas w kolejnych latach… (tekst i fot. - I LO Brzozów). Mobilność sfinansowana ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Ostatnio zmienianywtorek, 27 luty 2024 22:14

Galeria

Powrót na górę

Gmina Brzozów

 • Brzozów
 • Górki
 • Grabownica Starzeńska
 • Humniska
 • Przysietnica
 • Stara Wieś
 • Turze Pole
 • Zmiennica
 •  

Gmina Domaradz

 • Domaradz 
 • Barycz
 • Golcowa

Gmina Dydnia

 • Dydnia
 • Grabówka
 • Hroszówka
 • Jabłonka
 • Jabłonica Ruska
 • Końskie
 • Krzemienna
 • Krzywe
 • Niebocko
 • Niewistka
 • Obarzym
 • Temeszów
 • Ulucz
 • Witryłów
 • Wydrna

Gmina Haczów

 • Buków
 • Haczów
 • Jabłonica Polska
 • Jasionów
 • Malinówka
 • Trześniów
 • Wzdów

Gmina Jasienica Rosielna

 • Jasienica Rosielna
 • Blizne
 • Orzechówka
 • Wola Jasienicka
 •  

Gmina Nozdrzec

 • Nozdrzec
 • Hłudno
 • Huta Poręby
 • Izdebki
 • Siedliska
 • Wara
 • Wesoła
 • Wołodź

Gmina Dynów

 • Dynów
 • Bachórz
 • Dąbrówka Starzeńska
 • Dylągówka
 • Harta
 • Laskówka
 • Łubno
 • Pawłokoma
 • Ulanica
 • Wyręby
 •  

Powiat

 • Warto zobaczyć
 • Inne zdjęcia
 • Regionalne