Menu
Dzisiaj jest: 19 Maj 2024    |    Imieniny obchodzą: Mikołaj, Piotr, Urban

„Antiquitas Aeterna” – czyli Dzień Kultury Antycznej w I LO w Brzozowie

„Antiquitas Aeterna” – czyli Dzień Kultury Antycznej w I LO w Brzozowie

Ostatnio w brzozowskim „Kaziku” mieliśmy okazję spotkać się z bardzo nietypową uroczystością. W naszej szkole zagościła kultura starożytnej Grecji i Rzymu. Uczniowie z klas 1B, 2B oraz 2C przedstawili 5 scenek nawiązujących do tradycji antyku. Nad całością czuwała i roztoczyła merytoryczną opiekę mgr Iwona Kotowicz nauczyciel łaciny w I LO, a oprawę muzyczną nawiązującą stylem do epoki zapewnił zespół pod dyr. mgr Krzysztofa Łobodzińskiego. Wszystkie występy oceniało Jury w składzie - Dyrekcja oraz nauczyciele-humaniści . Na to jakże wyjątkowe wydarzenie złożyły się:

 1. Fragmenty utworu „Aulularia” („Skarb”) Tytusa Makcjusza Plauta, na uwagę zasługuje fakt, że mimo tego iż jest to trudna sztuka, to została jednak dopracowana i podana w sposób bardzo przystępny i humorystyczny.
 2. „W kręgu mitologii” – scenki nawiązujące do wierzeń starożytnych Greków – na uwagę zasługuje fakt świetnej charakteryzacji i humorystycznego ukazania tematu relacji między greckimi bogami, których grali uczniowie I LO.
 3. „Hypnos” („Sen”) – scenka rodzajowa: uczenica ucząca się do lekcji zasypia i budzi się w Starożytnej Grecji. Tam zostaje oprowadzona po teatrze greckim, otrzymując informacje potrzebne do nauki. Świetne połączenie humoru i wiedzy merytorycznej. Co ciekawe - całość sceny wymyśliła oraz dopracowała uczennica naszej szkoły Oliwia Kij.
 4. „Zamiana żon” – tytuł zbieżny z znanym reality show i oczywiście scenkę osadzono w realiach Aten i Sparty. Łatwo sobie wyobrazić co się działo, gdy Ateńczyk zamienił się żoną ze Spartaninem…
 5. „Moda starożytnych Greków i Rzymian” – scena nawiązała do tradycji strojów w starożytności i w sposób humorystyczny dostarczyła nam informacji o zwyczajach modowych Greków i Rzymian.

Jury po długich obradach przyznało wyróżnienie scence „Hypnos”. Podkreślono również pomysłowość i poziom trudności występów uczniów I LO w Brzozowie, dziękując wszystkim zaangażowanym w realizację tego programu. Miejmy nadzieję, że przyczyni się to do popularyzacji kultury antycznej wśród młodzieży.

Michał Wolak

(fot. archiwum ILO Brzozów)

Powrót na górę

Gmina Brzozów

 • Brzozów
 • Górki
 • Grabownica Starzeńska
 • Humniska
 • Przysietnica
 • Stara Wieś
 • Turze Pole
 • Zmiennica
 •  

Gmina Domaradz

 • Domaradz 
 • Barycz
 • Golcowa

Gmina Dydnia

 • Dydnia
 • Grabówka
 • Hroszówka
 • Jabłonka
 • Jabłonica Ruska
 • Końskie
 • Krzemienna
 • Krzywe
 • Niebocko
 • Niewistka
 • Obarzym
 • Temeszów
 • Ulucz
 • Witryłów
 • Wydrna

Gmina Haczów

 • Buków
 • Haczów
 • Jabłonica Polska
 • Jasionów
 • Malinówka
 • Trześniów
 • Wzdów

Gmina Jasienica Rosielna

 • Jasienica Rosielna
 • Blizne
 • Orzechówka
 • Wola Jasienicka
 •  

Gmina Nozdrzec

 • Nozdrzec
 • Hłudno
 • Huta Poręby
 • Izdebki
 • Siedliska
 • Wara
 • Wesoła
 • Wołodź

Gmina Dynów

 • Dynów
 • Bachórz
 • Dąbrówka Starzeńska
 • Dylągówka
 • Harta
 • Laskówka
 • Łubno
 • Pawłokoma
 • Ulanica
 • Wyręby
 •  

Powiat

 • Warto zobaczyć
 • Inne zdjęcia
 • Regionalne