Menu
Dzisiaj jest: 20 Maj 2024    |    Imieniny obchodzą: Aleksander, Bernardyn, Bazyli

Brzozowscy twórcy gościli w Busku zdroju

fot. M. Chmiel fot. M. Chmiel

 

   W ramach działalności Stowarzyszenia Ludzi Twórczych w Brzozowie, nawiązaliśmy współpracę z Buskim Samorządowym Centrum Kultury w Busku Zdroju.

   W dniach 25-26.08.2012 r. odbyły się „Dni Buska Zdroju”, głównym wydarzeniem weekendowej imprezy były obchody 725 rocznicy nadania praw miejskich. Nasze Stowarzyszenie brało w nim udział poprzez prezentację twórczości artystycznej w „Osadzie żywej tradycji”.

   W sobotę było wielkie spotkanie z historią, gdyż powrócono do czasów lokacji miasta. Ulicami przemaszerował orszak królewski – na czele z księciem Leszkiem Czarnym, który w 1287 roku nadał Busku prawa miejskie, obejrzeliśmy plenerowy obrzęd historyczny w głównej roli wystąpił książę Leszek Czarny, który w punkcie kulminacyjnym spektaklu przekazał burmistrzowi Waldemarowi Sikorze akt lokacji Buska. Niedziela upłynęła pod znakiem koncertów gwiazd muzyki.

   Nasze Stowarzyszenie skupia ludzi rozmiłowanych w bardzo szczególnym gatunku twórczości, jakim jest rękodzieło artystyczne. Członkowie Stowarzyszenia prezentowali swoje zaprojektowane i samodzielnie wykonane przedmioty artystyczne, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem publiczności. Bardzo interesującym akcentem była możliwość obserwowania techniki wykonywania gobelinów, czyli tkanin nawiązujących do tradycyjnego przeplotu wątku i osnowy - prezentowany przez jedną z najbardziej znanych i cenionych na Podkarpaciu twórczyń - Barbarę Florek z Brzozowa.

   Udział w tego typu prezentacjach jest w dużej mierze ułatwieniem dostępu do twórczości artystycznej i pozyskiwaniem nowych jej animatorów oraz odbiorców, jak również wpływa na oddziaływanie na szerszy krąg uczestników przez co jest znakomitą promocją powiatu brzozowskiego.

   W Busku - prezentowane były prace :

Małgorzaty Chmiel – projekty odzieży użytkowej wykonanej z lnu zdobionej ręcznymi haftami oraz koronkami

Barbary Florek – batiki, gobeliny

Krystyny Łobazy – hafty

Heleny Młynarskiej – hafty, koronki szydełkowe

Doroty Wasylewicz Krynickiej – ikony, obrazy olejne

Czesławy Witek – wyroby z bibuły

Natalii Wojtoń - biżuteria

   Stowarzyszenie skupia artystów oraz osoby różnych profesji, swoim zasięgiem obejmuje powiat brzozowski, a jego głównym celem jest animowanie społecznej aktywności kulturalnej m.in. poprzez prezentację dorobku kulturalnego oraz jego promocję na zewnątrz, co daje również możliwość nawiązywania wielu nowych kontaktów – pisze do nas, załączając galerię zdjęć Pani Prezes – Małgorzata Chmiel. My zaś, z wielką przyjemnością informujemy o działaniach ludzi twórczych z naszego regionu.

 

Powrót na górę

Gmina Brzozów

 • Brzozów
 • Górki
 • Grabownica Starzeńska
 • Humniska
 • Przysietnica
 • Stara Wieś
 • Turze Pole
 • Zmiennica
 •  

Gmina Domaradz

 • Domaradz 
 • Barycz
 • Golcowa

Gmina Dydnia

 • Dydnia
 • Grabówka
 • Hroszówka
 • Jabłonka
 • Jabłonica Ruska
 • Końskie
 • Krzemienna
 • Krzywe
 • Niebocko
 • Niewistka
 • Obarzym
 • Temeszów
 • Ulucz
 • Witryłów
 • Wydrna

Gmina Haczów

 • Buków
 • Haczów
 • Jabłonica Polska
 • Jasionów
 • Malinówka
 • Trześniów
 • Wzdów

Gmina Jasienica Rosielna

 • Jasienica Rosielna
 • Blizne
 • Orzechówka
 • Wola Jasienicka
 •  

Gmina Nozdrzec

 • Nozdrzec
 • Hłudno
 • Huta Poręby
 • Izdebki
 • Siedliska
 • Wara
 • Wesoła
 • Wołodź

Gmina Dynów

 • Dynów
 • Bachórz
 • Dąbrówka Starzeńska
 • Dylągówka
 • Harta
 • Laskówka
 • Łubno
 • Pawłokoma
 • Ulanica
 • Wyręby
 •  

Powiat

 • Warto zobaczyć
 • Inne zdjęcia
 • Regionalne