Menu
Dzisiaj jest: 25 Marzec 2023    |    Imieniny obchodzą: Maria, Wieńczysław, Ireneusz

Narodowe Czytanie "Wesela" Wyspiańskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Dynowie

fot. A. Kielich fot. A. Kielich

       „Co się komu w duszy gra, co kto w swoich widzi snach…” tak najprościej można by ująć główną myśl „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, dramatu,który w tym roku wybrany został przez Prezydenta RP pana Andrzeja Dudę na kolejną już odsłonę Narodowego Czytania.Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej  w Dynowie tradycyjnie włączyło się w tę piękną inicjatywę, zapraszając do wspólnego czytania oraz obcowania z dziełem Wyspiańskiego wielu znamienitych gości. Znaleźli się wśród nich: przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Rzeszowie pani Joanna Nieroda, Radny Powiatu Rzeszowskiego pan Jan Sieńko, Dyrektorzy zaprzyjaźnionych z liceum placówek i szkół, Prezesi dynowskich stowarzyszeń, emerytowani nauczyciele oraz pracownicy szkoły, uczniowie,  a także przedstawiciele Uniwersytetu Złotej Jesieni, opiekunowie oraz podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Dynowie.

W samo południe (8 września 2017 r.) pani dyrektor Elżbieta Klaczak-Łach zachęciła zebranych do udania się w niezwykłą podróż do roztańczonej i rozśpiewanej bronowickiej chaty, oficjalnie rozpoczynając Narodowe Czytanie w naszej szkole. W klimat „Wesela” wprowadził uczestników imprezy krakowiak w wykonaniu zespołu tanecznego działającego przy liceum, składającego się z absolwentów, nauczycieli i przyjaciół szkoły.  Na scenie wybrzmiał okolicznościowy wiersz autorstwa pana Macieja Jurasińskiego, wodzireja dzisiejszego wydarzenia, w wykonaniu Anny Bober oraz Huberta Kozdry - szkolnych artystów, następnie najmłodsi wykonawcy z dynowskiego przedszkola Olga Mazur i Michał Łybacki zaśpiewali pojawiającą się w dramacie piosenkę „Kiedy będzie słońce i pogoda”, czym zasłużyli  sobie na gromkie brawa. Kolejno fragmenty „Wesela” odczytywali przedstawiciele Zespołu Teatralnego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Dynowie, nauczyciele liceum, przedstawiciele Stowarzyszenia Aktywny Dynów, panie i panowie z Uniwersytetu Złotej Jesieni, emerytowana dyrektor LO pani Maria Radoń, a także inne zaprzyjaźnione ze szkołą osoby. Bardzo entuzjastycznie przyjęty został występ wokalno-instrumentalny pana Daniela Maziarza, animatora kultury,który na scenie pojawił się rodzinnie z żoną Agnieszką, synami Patrykiem i Kamilem oraz panem Emilem Dańczakiem. Wykonali oni muzyczną aranżację fragmentu dramatu Wyspiańskiego. Pięknym akcentem był też ponowny występ zespołu tanecznego, tym razem prezentującego tańce rzeszowskie. Jako ostatnia na deskach sceny pojawiła się Prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, pani Krystyna Dżuła, która zaprezentowała dobitne w swej wymowie, kończące „Wesele”, słowa Chochoła.  Nadmienić należy, że podczas uroczystości można było otrzymać pamiątkowe pieczęcie przypominające o dzisiejszym wydarzeniu, jak również obejrzeć okolicznościową wystawkę poświęconą Stanisławowi Wyspiańskiemu.

            VI edycję Narodowego Czytania „Wesela” w naszej szkole zakończyła pani dyrektor Elżbieta Klaczak-Łach, dziękując  wszystkim za przybycie oraz zapraszając na kolejną odsłonę tej pięknej uroczystości na drugi rok. Przygotowanie imprezy  nie byłoby możliwe gdyby nie zaangażowanie uczniów i nauczycieli liceum, którym pani dyrektor podziękowała  za poświęcony czas i oddanie sprawie. 

Katarzyna Kłyż

Fot. w galerii - Alicja Kielich

Ostatnio zmienianywtorek, 12 wrzesień 2017 21:40
Powrót na górę

Gmina Brzozów

 • Brzozów
 • Górki
 • Grabownica Starzeńska
 • Humniska
 • Przysietnica
 • Stara Wieś
 • Turze Pole
 • Zmiennica
 •  

Gmina Domaradz

 • Domaradz 
 • Barycz
 • Golcowa

Gmina Dydnia

 • Dydnia
 • Grabówka
 • Hroszówka
 • Jabłonka
 • Jabłonica Ruska
 • Końskie
 • Krzemienna
 • Krzywe
 • Niebocko
 • Niewistka
 • Obarzym
 • Temeszów
 • Ulucz
 • Witryłów
 • Wydrna

Gmina Haczów

 • Buków
 • Haczów
 • Jabłonica Polska
 • Jasionów
 • Malinówka
 • Trześniów
 • Wzdów

Gmina Jasienica Rosielna

 • Jasienica Rosielna
 • Blizne
 • Orzechówka
 • Wola Jasienicka
 •  

Gmina Nozdrzec

 • Nozdrzec
 • Hłudno
 • Huta Poręby
 • Izdebki
 • Siedliska
 • Wara
 • Wesoła
 • Wołodź

Gmina Dynów

 • Dynów
 • Bachórz
 • Dąbrówka Starzeńska
 • Dylągówka
 • Harta
 • Laskówka
 • Łubno
 • Pawłokoma
 • Ulanica
 • Wyręby
 •  

Powiat

 • Warto zobaczyć
 • Inne zdjęcia
 • Regionalne