Menu
Dzisiaj jest: 8 Grudzień 2023    |    Imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

przedzimowo

Wakacje z Fundacją Pomocy Dzieciom Stanisławy Bieńczak - podsumowanie

fot. arch. Fundacja Pomocy Dzieciom Stanisławy Bieńczak w Brzozowie fot. arch. Fundacja Pomocy Dzieciom Stanisławy Bieńczak w Brzozowie

      Tegoroczne wakacje były dla nas oraz naszych kolegów i koleżanek z Fundacji bardzo owocne i bogate w różne zajęcia edukacyjne i integracyjne. Było bardzo twórczo i bardzo ciekawie.  Jak co roku wakacje w Fundacji Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak, rozpoczęły się ogniskiem w Brzozowie – Zdroju. W Wiosce Dziecięcej, przy ul. Legionistów w Brzozowie, gdzie z reguły odbywają się warsztaty i spotkania,  realizowane były kolejne działania na rzecz podopiecznych Fundacji, dzieci i młodzieży ze społeczności lokalnej.

      W pierwszych dwóch tygodniach lipca, w ramach projektu międzynarodowego „Beyond the Horizon” gościliśmy dwie wolontariuszki – Mirandę z Kalifornii i Marię z Doniecka na Ukrainie. Dziewczyny mimo, że pochodzą z dwóch różnych rzeczywistości, szybko odnalazły wspólny język, nawiązały ze sobą i z naszymi podopiecznymi świetną relację. Wspólnie przygotowały program warsztatów językowych. Prowadziły naukę języka angielskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, ukraińskiego. Ogromną popularnością cieszyły się gry i zabawy językowe. Dziewczyny prowadziły również zajęcia sportowe i artystyczne. Liderowały podczas zajęć prowadzonych przez naszych instruktorów w ramach realizowanych wakacyjnych projektów. Poznały jak działa nasza Fundacja oraz wymieniły się z nami doświadczeniami swojej pracy wolontariackiej. Były też wieczory filmowe z dyskusją, popcorn oraz kuchnia meksykańska. My przygotowaliśmy dla dziewczyn lekcje języka polskiego. Świetnie sobie z nim poradziły. Był również czas na zawiązanie przyjaźni, poznanie naszej kultury, naszego miasta oraz zwiedzenie pięknego Podkarpacia. Bardzo dziękujemy dziewczynom i osobom zaangażowanym w realizację projektu. Wszystkie osoby zaangażowane w projekt „Beyond the Horizon” pracowały charytatywnie.

Od początku wakacji, w ramach projektu  pt. „Młodzież na 5 +”, dofinansowanego ze środków Fundusz Inicjatyw Obywatelskich przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który trwa od czerwca 2018 r., realizowaliśmy m.in. zajęcia sportowe. Spotykaliśmy się na stadionie MOSiR w Brzozowie i pod okiem instruktora próbowaliśmy swoich sił w różnych dyscyplinach sportowych. Dodatkowo starsze grupy uczestniczyły w warsztatach dotyczących zdrowego stylu życia i higieny psychicznej, a także w warsztatach z kosmetyki naturalnej, gdzie wykonywały aromatyczne i kolorowe mydła na bazie naturalnych składników. Pani prowadząca podzieliła się z nami również wiedzą dotyczącą prostych i ekologicznych surowców dostępnych w ogrodzie oraz ich pozytywnego wpływu na skórę. Celem działań w pracowni sportowej jest motywowanie uczestników do zdrowego i aktywnego stylu życia.

W wakacje nie zwolniła tempa pracowania naukowa. Na warsztatach z robotyki uczestnicy zapoznawali się z podstawowymi zasadami i etapami tworzenia elektronicznych robotów, a na kolejnym spotkaniu zasadami ich programowania. Grupa historyczna uczestniczyła w wycieczkach edukacyjnych i brała udział w prawdziwych wykopaliskach archeologicznych w Chotyńcu, a także zobaczyła jak działa „od kuchni” nasze brzozowskie Muzeum.

Z inicjatywy naszych koleżanek z Młodzieżowej Rady Fundacji odbyły się w Wiosce Dziecięcej warsztaty artystyczne techniką qullingu, która polega na tworzeniu ozdób poprzez nawijanie na igłę wąskich pasków papieru w kształt sprężyny i formowanie z niej różnych kształtów. Powstało dużo kolorowych, zdobionych kwiatkami kartek. Z inicjatywy MRF odbyły się jeszcze jedne warsztaty artystyczne. Dzieci z Akademii Kreatywnego Rozwoju pod okiem opiekuna, wykonywały kolorowe zakładki do książek oraz śliczne albumy, które po wypełnieniu zdjęciami będą wspaniałą pamiątką z wakacji. 

Ważnym wydarzeniem dla nas była dwudniowa wycieczka do Warszawy. Główną atrakcją wyjazdu było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Mieliśmy  okazję w bardzo ciekawy sposób poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Zobaczyliśmy też: stojący nad brzegiem Wisły pomnik Syreny - legendarny symbol stolicy, pokaz multimedialny „woda-światło-dźwięk” pn. „Wars i Sawa” w Multimedialnym Parku Fontann, Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina – największego centrum chopinowskiego na świecie. Ponadto, przemierzając ulice stolicy każdy z nas podziwiał architekturę, pomniki, Starówkę, Pałac Prezydencki, a w oddali każdy mógł dostrzec PGE Narodowy.

Jednym z wakacyjnych projektów był „Czas na zdrowie” - współfinansowany ze środków Powiatu Brzozowskiego, którego głównym celem była promocja i rozpowszechnianie zdrowego stylu życia. W ramach tego projektu odbyły się m.in. spotkania z dietetykiem, było też dużo sportu i wycieczka do zagrody edukacyjnej gospodarstwa agroturystycznego „Szmer” w Godowej. Na warsztatach intensywnie pracowaliśmy nad opracowaniem „Poradnika zdrowego stylu życia”, w którym znajdują się zasady zdrowego stylu życia, przepisy na zdrowe potrawy oraz kolorowanki dla dzieci. Poradnik zabierzemy ze sobą do szkół i bibliotek.

Już w połowie czerwca rozpoczęliśmy działania w ramach projektu „Twórcze wakacje. Dotknąć historii”, który był współfinansowany ze środków Gminy Brzozów. To kolejny wakacyjny projekt. Jego głównym celem było podejmowanie działań profilaktycznych w obszarze uzależnień oraz wskazanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu. W tym roku to już czwarta edycja. Tym razem tematycznie skupiliśmy się wokół archeologii i lokalnej historii. Odwiedziliśmy m.in. Karpacką Troję, gdzie braliśmy udział w warsztatach archeologicznych i Festiwalu Archeologicznym „Dwa Oblicza”. 

Zainicjowany przez naszą grupę wolontariuszy „Młodzi Aktywni” projekt pn. „Najpiękniejsze zamki Podkarpacia odkryte na nowo”, to kolejny wakacyjny projekt. Jest on współfinansowany w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018-2019”, ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W myśl powiedzenia „cudze chwalicie, swego nie znacie” odwiedziliśmy i poznaliśmy zamki: Kamieniec w Odrzykoniu, w Sanoku, Sobień w Załużu oraz zamek w Krasiczynie. Po wycieczkach odbyły się, głównie pod okiem współautorki bloga „Śladami zamków i legend”, którą zaprosiliśmy do współpracy, warsztaty historyczne i artystyczne. Rozpoczęła się intensywna praca nad folderem pt. „Najpiękniejsze zamki Podkarpacia na nowo odkryte”. Folder będzie zawierał informacje historyczne o zamkach i ruinach leżących na Podkarpaciu, napisane przez nas legendy oraz rysunki naszych kolegów i koleżanek. Folder trafi m.in. do naszych szkół i bibliotek. W projekcie uczestniczy również nasza grupa fotograficzna, która przygotowała materiał zdjęciowy do folderu.

W te wakacje kilkakrotnie zostaliśmy zaproszeni do Muzeum Regionalnego w Brzozowie. Jednym z ciekawszych doświadczeń dla nas było uczestnictwo w zajęciach pn. "Warsztaty bezpiecznej turystyki". Spotkania dotyczyły zasad bezpieczeństwa podczas podróżowania, wędrówek po górach. Dowiedzieliśmy się, jak właściwie zachować się w trudnych warunkach tj. burza, wypadek, spotkanie dzikich zwierząt itp. Ponadto nauczyliśmy się prawidłowego posługiwania mapą.  Nowe umiejętności wykorzystaliśmy w terenie, wędrując po naszym mieście. Rozwiązywaliśmy szereg zagadek dotyczących historii i architektury Brzozowa.

Jeszcze jeden międzynarodowy akcent w Fundacji, to uczestnictwo kilkuosobowej reprezentacji naszych kolegów i koleżanek w warsztatach fotograficznych w Poroninie w ramach wymiany młodzieży polsko-ukraińskiej „Dwa oblicza przyjaźni”, organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury. Uczestnicy po 9 – dniowym wyjeździe wrócili bogatsi o wiedzę i umiejętności z dziedziny fotografii i filmu, podszkolili j. angielski, a także j. ukraiński, którego uczyli się na początku wakacji z wolontariuszką Marią z Ukrainy. Poznali również język migowy, gdyż uczestnikami projektu była również młodzież głuchoniema.

Po wakacjach nie zwalniamy tempa i nadal spotykamy się na różnych warsztatach w Wiosce Dziecięcej. W najbliższym czasie m.in. przedsiębiorczość, dietetyka, kosmetyka naturalna, teatr, taniec, śpiew w ramach projektu „Młodzież na 5+”.

Bardzo się cieszymy i nie możemy się doczekać, aby już za kilka miesięcy przenieść się do wyremontowanego, przystosowanego do pracy warsztatowej i dla niepełnosprawnych budynku Małej Akademii Życia. Będzie miejsce edukacji, rozwoju i aktywnego wypoczynku dla podopiecznych Fundacji, dzieci i młodzieży ze społeczności lokalnej. Przed nami ostatni etap prac – wyposażenie poszczególnych pracowni i zagospodarowanie terenu wokół budynku. Jest to jednak trudne. Pomimo dotychczasowego wsparcia Darczyńców, zgormadzonych środków finansowych i mebli do pomieszczeń, brakuje nam jeszcze wielu rzeczy. Potrzebne jest więc nadal wsparcie finansowe i rzeczowe.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nas i współpracują z nami od lat i tym, którzy pracowali z nami i wspierali nas w te wakacje. Dziękujemy tym, którzy poświecili czas, aby charytatywnie prowadzić zajęcia czy opiekować się nami na wycieczkach. Szczególnie dziękujemy Darczyńcom oraz instytucjom i jednostkom, u których gościliśmy i zdobyliśmy ciekawe doświadczenia.

Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z naszymi działaniami na www.fpd.org.pl, facebook.com/FundacjaPomocyDzieciom

Młodzieżowa Rada Fundacji

Ostatnio zmienianyśroda, 11 wrzesień 2019 18:36
Powrót na górę

Gmina Brzozów

 • Brzozów
 • Górki
 • Grabownica Starzeńska
 • Humniska
 • Przysietnica
 • Stara Wieś
 • Turze Pole
 • Zmiennica
 •  

Gmina Domaradz

 • Domaradz 
 • Barycz
 • Golcowa

Gmina Dydnia

 • Dydnia
 • Grabówka
 • Hroszówka
 • Jabłonka
 • Jabłonica Ruska
 • Końskie
 • Krzemienna
 • Krzywe
 • Niebocko
 • Niewistka
 • Obarzym
 • Temeszów
 • Ulucz
 • Witryłów
 • Wydrna

Gmina Haczów

 • Buków
 • Haczów
 • Jabłonica Polska
 • Jasionów
 • Malinówka
 • Trześniów
 • Wzdów

Gmina Jasienica Rosielna

 • Jasienica Rosielna
 • Blizne
 • Orzechówka
 • Wola Jasienicka
 •  

Gmina Nozdrzec

 • Nozdrzec
 • Hłudno
 • Huta Poręby
 • Izdebki
 • Siedliska
 • Wara
 • Wesoła
 • Wołodź

Gmina Dynów

 • Dynów
 • Bachórz
 • Dąbrówka Starzeńska
 • Dylągówka
 • Harta
 • Laskówka
 • Łubno
 • Pawłokoma
 • Ulanica
 • Wyręby
 •  

Powiat

 • Warto zobaczyć
 • Inne zdjęcia
 • Regionalne